BADAJĄ PRZYCZYNĘ ŚMIERCI

40-letni policjant leżał w bagażniku samochodu z raną postrzałową głowy. Nowe fakty w sprawie

2023-01-25 4:27

Ta sprawa na początku 2022 roku była na wszystkich nagłówkach polskich i słowackich mediów. 3 stycznia ubiegłego roku pod Nowym Targiem w bagażniku porzuconego auta policjanci odnaleźli ciało 40-letniego policjanta. Denat miał ranę postrzałową głowy. Do dzisiaj nie wiadomo, co było powodem śmierci mężczyzny. Śledczy z Podhala postawili na samobójstwo, Prokuratura Krajowa odrzuciła taką argumentację i przeniosła śledztwo do Rzeszowa. Co wiemy w sprawie?

40-letni policjant z raną postrzałową głowy. Kto zabił Mirosława Svajcika?

W poniedziałek, 3 stycznia 2022 roku, na odludnym parkingu przy stawach w Ludźmierzu odnaleziono samochód na słowackich numerach rejestracyjnych. Policjanci siłą otworzyli auto i dokonali makabrycznego odkrycia. W bagażniku leżało ciało z raną postrzałową głowy. Jak się okazało, był to 40-letni słowacki policjant – Mirosław Svajcik.

W ciągu kilku godzin temat pojawił się w polskich, ale również słowackich mediach. Wszyscy zadawali sobie pytanie, w jaki sposób ciało Słowaka znalazło się w tamtym miejscu. W trakcie śledztwa okazało się, że mężczyzna uciekł z domu w słowackiej Nitrze. Posiadał przy sobie broń, którą nielegalnie zabrał z macierzystej jednostki.

Śledztwem zajęła się nowotarska prokuratura. Śledczy badali sprawę makabrycznego znaleziska.

Dotarłem na miejsce chwilę po tym, jak policjanci otwarli ten bagażnik. Widziałem jego zawartość – mówił w rozmowie z Onetem prok. Krzysztof Bryniarski.

Najbardziej prawdopodobne jest, że w tym samochodzie doszło do samobójstwa i ten mężczyzna się zastrzelił. Dużo na to wskazuje. Z kolei na to, by miał mu ktoś pomóc, nie wskazuje praktycznie nic – dodał.

Niestety, nigdy nie usłyszeliśmy o wynikach sekcji zwłok mężczyzny, bowiem na sprawę nałożone informacyjne embargo.

Kto zabił 40-letniego Mirosława? Co wiemy o tej sprawie?

Podhalańscy prokuratorzy przez rok nie obalili tezy o samobójstwie, więc pod koniec 2022 roku postanowili umorzyć śledztwo. Jednak… decyzja ta została zablokowana przez ich przełożonych i śledztwo przeniesiono do innej jednostki.

Sprawę śmierci Mirosława bada teraz Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie. To specjalna jednostka zajmująca się walką z mafią.

Najważniejsze pytanie, na które szukają odpowiedzi śledczy brzmi: w jaki sposób ciało Mirosława znalazło się kilkaset kilometrów od miejscowości, w której stacjonował? Zmarły nie miał nic wspólnego z naszym krajem.

Według mojej wiedzy on nigdy nie zajmował się rozpracowywaniem mafii. Szczerze mówiąc decyzja z Polski, o oddaniu śledztwa prokuratorom wyspecjalizowanym w ściganiu grup przestępczych mocno mnie zaskoczyła. U nas w kraju temat śmierci tego policjanta jest już zamknięty. Ustaliliśmy, że Mirosław Svajcik miał problemy rodzinne i się nimi załamał na tyle, że prawdopodobnie targnął się na swoje życie – opowiadał w rozmowie z dziennikarzem Onetu Pavel, redaktor lokalnej gazety w Nitrze.

Sonda
Kto zabił Mirosława Svajcika?
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają