Awaria zbiornika z groźnym kwasem. W kosmicznych strojach walczyli z zagrożeniem chemicznym

i

Autor: Komenda Powiatowa PSP w Suchej Beskidzkiej Strażacy interweniowali w związku z awarią zbiornika z kwasem solnym w miejscowości Białka.

To nie były ćwiczenia!

Awaria zbiornika z groźnym kwasem. W "kosmicznych" strojach walczyli z zagrożeniem chemicznym

2023-09-15 9:05

To nie były ćwiczenia! Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Nowy Targ 1" interweniowała w miejscowości Białka z powodu zagrożenia chemicznego. Powodem była awaria zbiornika z kwasem solnym. Do wycieku nie doszło, jednak niebezpieczeństwo stanowiły opary kwasu, ulatniające się z otwartego zbiornika.

Białka. Awaria zbiornika z kwasem solnym. Zagrożenie chemiczne było realne

W miejscowości Białka (powiat suski) interweniowali ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Nowy Targ 1". Powodem było zagrożenie chemiczne powstałe w wyniku awarii zbiornika z kwasem solnym. Substancja zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi nie wyciekła, jednak niebezpieczeństwo stanowiły opary wydobywające się w otwartego zbiornika. Nikt nie został poszkodowany. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu wokół miejsca awarii. Następnie ustawiono dwie kurtyny wodne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się toksycznych oparów, a także zorganizowano niezbędne zaopatrzenie wodne.

Po przybyciu specjalistów ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, którzy byli wyposażeni w ciężkie ubrania gazoszczelne, przystąpiono do zabezpieczenia zbiornika w celu zminimalizowania parowania kwasu solnego. W akcji brało udział 13 samochodów pożarniczych i 27 strażaków. Działania trwały przez 4 godziny.

Sonda
Jak oceniasz polską straż pożarną?
Zniszczenia na grobie syna Sylwii Peretti. Tak wygląda miejsce pochówku Patryka