Bąblowica

i

Autor: ESKA INFO

Sanepid ostrzega przed bąblowicą. To groźna choroba, którą łatwo się zarazić!

2018-07-17 13:59

Bąblowica to groźna choroba wywoływana przez lisy. Każdego roku w naszym regionie wykrywanych jest kilka przypadków tej choroby. Bąblowicą można łatwo się zarazić, ale można jej także łatwo zapobiec.

Bąblowica to bardzo niebezpieczna choroba, którą można się łatwo zarazić i która jest stosunkowo trudna do wykrycia. Wywołują ją jaja tasiemca roznoszone przez lisy, czy psy. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez zjedzenie niemytych owoców, które miały kontakt z kałem zwierząt. Mogą to być jeżyny, maliny lub jagody które właśnie dojrzewają w lasach.

Czytaj też: Trzęsienie ziemi w Małopolsce. Sejsmolodzy: "To bardzo rzadkie zjawisko!"

Objawy bąblowicy

- Jeśli tasiemiec umiejscowi się w wątrobie, pojawiają się: ból w prawym podżebrzu, wywołany uciskiem powiększającej się torbieli. Najbardziej jednoznacznym symptomem bąblowicy jest obecność torbieli (cysty) zawierającej larwy. Można ją wykryć, czasem przypadkowo, podczas USG jamy brzusznej, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy zwykłego prześwietlenia. Gdy usytuują się w płucach chory może odczuwać bóle w klatce piersiowej, może pojawić się kaszel, krwioplucie oraz duszności. Gdy bąblowiec zaatakuje nerki, występują zaburzenia czynności nerek, krwiomocz i bóle. Obecność pasożyta w mózgu mogą sygnalizować bóle głowy i zaburzenia psychoneurologiczne - informuje portal Poradnik Zdrowie.

Torbiele z jajami pasożyta mogą umiejscowić się w różnych miejscach naszego organizmu. Atakują mózg, płuca lub nerki. Ich wykrycie nie jest łatwe - konieczne jest wykonanie badania USG, rezonansu magnetycznego lub chociażby prześwietlenia RTG. Bąblowica ze względu na objawy często mylona jest z nowotworem.

Leczenie bąblowicy jest trudne. Konieczne jest operacyjne usunięcie torbieli, a następnie długotrwałe leczenie farmakologiczne i badania kontrolne.

Przeczytaj również: Pijana matka spowodowała kolizję i uciekła. W samochodzie przewoziła czwórkę małych dzieci

Leczenie bąblowicy

Chorobie można łatwo zapobiec. Wystarczy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Po powrocie z lasu należy dokładnie umyć ręce, a owoce zebrane w lesie należy przed spożyciem dokładnie umyć pod strumieniem ciepłej wody. Jaja tasiemca giną w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Właściciele zwierząt powinni również pamiętać o regularnym odrobaczaniu.

>> Więcej o bąblowicy na portalu Poradnik Zdrowie

Czytaj też:

>>> Kraków. Groźna bójka na ul. Beskidzkiej po finale MŚ. Mężczyzna dostał butelką w głowę

>>> Kraków: Nikt nie chciał ustąpić miejsca kobiecie w zaawansowanej ciąży. Zareagowała motornicza

Zobacz #TOWIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki