Zmarł baca Andrzej Zięba Gal z Witowa. Lata temu odwiedził go sam Jan Paweł II

i

Autor: Shutterstock; Monkpress/East News Zmarł baca Andrzej "Zięba" Gal z Witowa. Lata temu odwiedził go sam Jan Paweł II

Wypasał owce w Dolinie Chochołowskiej

Baca Andrzej "Zięba" Gal z Witowa nie żyje. Lata temu odwiedził go sam Jan Paweł II

2022-11-22 9:54

Andrzej "Zięba" Gal z Witowa nie żyje. Podhalański baca, który zasłynął tym, że gościł samego Jana Pawła II, zmarł w wieku 89 lat. Wyrobem oscypków zajmował się od dziecka, a jego specjały były popularne w całym regionie i poza jego granicami. Poczęstował nimi nawet papieża.

Słynny baca Andrzej "Zięba" Gal z Witowa nie żyje, o czym poinformował lokalny portal podhale24.pl. Mężczyzna zmarł w wieku 89. Był jednym z najpopularniejszych baców, który zasłynął tym, że gościł u siebie samego papieża Jana Pawła II. Od dziecka zajmował się wyrobem oscypków, a w dorosłym życiu przez lata wypasał owce w Dolinie Chochołowskiej. W 1983 roku, gdy papież pielgrzymował do Polski, baca "Zięba" ugościł Jana Pawła II w swojej bacówce. Razem z rodziną Andrzej "Zięba" Gal" przygotował podhalański poczęstunek, choć papieski medyk zaprotestował, w związku z kwestiami bezpieczeństwa, gdy zobaczył stół zastawiony oscypkami i bundzem. Ostatecznie bada obdarował papieża oscypkami na drogę do Rzymu, za co Jan Paweł II podziękował.

W miniony poniedziałek, 21 listopada, odbył się pogrzeb bacy Andrzeja "Zięby" Gala. Mężczyzna został pochowany na cmentarzu w Witowie. Pożegnała go rodzina, najbliżsi i przyjaciele.

Zobacz również poniższą galerię zdjęć: Papież Jan Paweł II kochał góry i Małopolskę

Sonda
Też lubicie polskie góry?
Zamieszanie polityczne na Śląsku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają