Barbara Nowak ODRADZA szkołom teatralny spektakl. "Haniebne użycie dzieła wieszcza". Szokujące słowa!

2021-11-23 15:01
Barbara Nowak ODRADZA szkołom teatralny spektakl. Szokujące słowa
Autor: Barbara Nowak/FB, Zygmunt Put /CC BY-SA 4.0/wikipedia Barbara Nowak odradza szkołom organizowanie wyjść do Teatru im. Słowackiego w Krakowie na "Dziady".

Barbara Nowak zabrała głos w sprawie inscenizacji "Dziadów" w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Zdaniem małopolskiej kurator oświaty, spektakl jest "haniebnym użyciem dzieła wieszcza dla celów politycznej walki", dlatego odradza ona szkołom organizowanie wyjść na to przedstawienie. - Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego - czytamy w oświadczeniu Barbary Nowak, umieszczonym na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Szokujące słowa B. Nowak o inscenizacji "Dziadów" w Teatrze im. Słowackiego

Wystawiana obecnie w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie inscenizacja "Dziadów" nie przypadła do gustu małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak. Co więcej, publicznie podzieliła się ona swoją oceną przedstawienia i odradza szkołom organizowanie wyjść na ten spektakl. Zdaniem Barbary Nowak, interpretacja "Dziadów" w wykonaniu zespołu krakowskiego teatru jest "haniebnym używaniem dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu". Jakby tego było mało, to obejrzenie inscenizacji miałoby być "szkodliwe dla dzieci i uczniów" i "nie wpisywać się w cele systemu oświaty".

A co konkretnie nie podoba się małopolskiej kurator oświaty w przedstawieniu? W bardzo ogólnym oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej kuratorium, zawarła ona ocenę, że "wskazana we wstępie interpretacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, jest swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego".

PRZECZYTAJ: Matura 2022. Próbna matura: listopad 2021 z Operonem. Matematyka. "Ta matma mnie zniszczy" (23.11.2021) [RELACJA NA ŻYWO]

- W związku z uzyskaniem informacji o wystawianym obecnie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie spektaklu „Dziady”, Małopolski Kurator Oświaty informuje, że w jego ocenie spektakl ten zawiera interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów, które nie wpisują się w cele systemu oświaty określone w art. 1 pkt 1-3 Prawa Oświatowego. Zgodnie z powołanym przepisem, system oświaty zapewnia w szczególności realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju; wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny oraz wychowanie rozumiane jako wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Wskazana we wstępie interpretacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, jest swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego. Biorąc pod uwagę powyższe, Małopolski Kurator Oświaty zdecydowanie odradza organizowanie przez szkoły wyjść dzieci i młodzieży na ten spektakl - czytamy w oświadczeniu Barbary Nowak, umieszczonym na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie.

ZOBACZ: Bandycki napad w Chrzanowie! 63-letnia kobieta pobita drewnianymi kijami. Sprawa ma drugie dno?

SPRAWDŹ: Wysoka. Złamał prawo i chciał przekupić policjantów. Banknot nie załatwił sprawy

Sonda
Czy zgadzasz się z Barbara Nowak?
Rozkochiwał i mordował. Proces Krwawego Tulipana
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE