Chcą pokazać, jak wygląda z bliska heroiczna praca strażaków. Żeby to zrobić, potrzebują wsparcia

2018-01-19 18:04 Sylwia Adamczyk
Piotr Zwarycz fotografowaniem zajmuje się już od kilkunastu lat
Autor: Piotr Zwarycz Piotr Zwarycz fotografowaniem zajmuje się już od kilkunastu lat

Dwaj mieszkańcy Krakowa chcą zrealizować projekt, jakiego jeszcze nie było. Planują nakręcenie krótkometrażowego filmu dokumentalnego, roboczo zatytułowanego "Z obiektywem w ogniu". Dokument ma pokazać, jak wygląda z bliska heroiczna praca strażaków. 

Realizacja takiego filmu to nie lada wyzwanie. Szacunkowy koszt produkcji to około cztery tysiące złotych. Fundusze potrzebne są głównie na wypożyczenie sprzętu, który przetrwa wyprawę w ogień. Szymon Piegza i Kuba Stoszek zdecydowali się stworzyć na portalu PolakPotrafi.pl zbiórkę na rzecz projektu. Zrzekli się jednocześnie jakiegokolwiek wynagrodzenia za film. - Wszystko robimy z pasji połączonej z miłością do kina - piszą. 

- "Z obiektywem w ogniu" to opowieść o ludziach, dla których służba drugiemu człowiekowi jest największym honorem. Materiał ma pokazać w końcu wyjątkową niezwykłość i trud codziennej pracy, widziane oczami zawodowego strażaka-dokumentalisty. Jak łatwo można wywnioskować z tytułu projektu: będzie o ogniu i o obiektywie, a więc bierzemy do ręki aparat i kamerę i wchodzimy w samo centrum zagrożenia, gdzie temperatura wynosi kilkaset stopni - czytamy na PolakPotrafi.pl. 

Bohaterem filmu ma być młodszy kapitan Piotr Zwarycz: oficer Państwowej Straży Pożarnej, ratownik wysokościowy, taternik jaskiniowy, płetwonurek, skoczek spadochronowy i motorowodniak. - Fotografowaniem zajmuje się już kilkanaście lat. Zaczynał od wydarzeń sportowych, takich jak: maratony, triathlony, ekstremalne rajdy przygodowe. Dziś jest jedynym strażakiem, który posiada zgodę na fotografowanie przebiegu akcji ratunkowo-gaśniczych, a jego fotografie trafiały na okładki tematycznych magazynów oraz wystawy w Polsce i za granicą. Materiał gromadzony przez niego od kilku lat służy do analizy eksperckiej przeprowadzanej przez strażaków podczas zajęć teoretycznych. Jego zdjęcia niejednokrotnie służyły też do ekspertyzy w trakcie prowadzonego śledztwa - piszą pomysłodawcy projektu. 

Zbiórka funduszy potrwa jeszcze ponad miesiąc. Więcej szczegółów na temat projektu oraz jego wsparcia znajdziecie tutaj

Czytaj też: 

>>> Poszukiwany opiekun dla... smoka wawelskiego! [AUDIO]

>>> Tak ma wyglądać pomnik Orła Białego na placu Inwalidów [WIZUALIZACJE, AUDIO]