Długi weekend czerwcowy 2021. Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post?

i

Autor: Free-Photos/cc0/pixabay W piątek po Bożym Ciele katolicy musza przestrzegać zakazu jedzenia mięsa.

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Możesz się zdziwić! Sprawdź, czy można jeść mięso po Bożym Ciele 2022, 17 czerwca

2022-06-17 8:18

W trakcie długiego weekendu czerwcowego wiele osób planuje grilla, zwłaszcza że pogoda wreszcie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Katolicy w piątki są jednak zobowiązani do przestrzegania zakazu jedzenia mięsa, a dokładniej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? A może ten dzień stanowi taki sam wyjątek jak piątek po Wielkanocy i można jeść mięso? Sprawdź, czy zgodnie z przepisami kościelnymi możesz jeść mięso w piątek po Bożym Ciele 2022.

Spis treści

  1. Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post?
  2. Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post?

Zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły, to ograniczenie liczby spożywanych danego dnia posiłków do trzech, w tym dwóch lekkich i jednego do syta. Post ścisły obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Czym innym jest natomiast nakaz zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, czyli zakaz jedzenia mięsa. Co do zasady obowiązuje on w każdy piątek, choć są pewne wyjątki. Zakazu jedzenia mięsa nie trzeba przestrzegać między innymi w piątek po Wielkanocy. A co z piątkiem po Bożym Ciele? Choć Boże Ciało, to jedno z najważniejszych świąt kościelnych, to tego dnia (17 czerwca 2022) katolicy są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy od tego nakazu mogą udzielać biskupi ordynariusze na terenie podległych sobie diecezji.

Osoby, które planują zorganizowanie grilla z potrawami mięsnymi, a nie chcą łamać kościelnych nakazów, mogą także postarać się u swojego proboszcza o udzielenie dyspensy. Dyspensa jest jednak zazwyczaj udzielana pod rygorem spełnienia określonych warunków. Najczęściej dotyczą one zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w innym dniu.

PRZECZYTAJ: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Sprawdzamy prawo kościelne [Boże Ciało 2022]

Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym i dlatego katolicy nie spożywają wówczas pokarmów mięsnych. Zakaz nie obowiązuje jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani wszyscy katolicy, którzy ukończyli czternasty rok życia.

ZOBACZ TAKŻE: Czy piątek po Bożym Ciele to dzień wolny od pracy i szkoły? Tylko wybrani mają wolne 17 czerwca 2022! Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła w piątek po Bożym Ciele

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało