Dostałeś takiego SMS-a? Koniecznie skontaktuj się z policją. Chodzi o twoje pieniądze!

i

Autor: newsmediavr/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Śledztwo w sprawie oszustwa

Dostałeś takiego SMS-a? Koniecznie skontaktuj się z policją. Chodzi o twoje pieniądze!

2023-01-31 7:00

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, pod nadzorem krakowskiej prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie wysyłanych przez oszustów SMS-ów z podejrzanymi linkami, dotyczącymi najczęściej rzekomej niedopłaty za usługę kurierską bądź odłączenia energii elektrycznej. Kliknięcie w taki link może się skończyć stratą pieniędzy. Pokrzywdzeni przez przestępców powinni kontaktować się z policją.

Oszuści rozsyłają SMS-y z podejrzanymi linkami. Pokrzywdzeni powinni kontaktować się z policją

Oszuści wykorzystują najróżniejsze metody, żeby wzbogacić się cudzym kosztem. Jednym z wykorzystywanych przez nich sposobów jest wysyłanie SMS-ów, w których podszywają się pod rzeczywiście istniejące firmy lub instytucje. Wiadomości tekstowe zazwyczaj zawierają podejrzane linki, a kliknięcie w nie może się skończyć stratą pieniędzy. Oszuści wymuszają reakcję pokrzywdzonych, informując ich o rzekomej niedopłacie za usługę kurierską bądź nieopłaconym rachunku za prąd, skutkującym odcięciem użytkownika od energii elektrycznej. Przykład takiego SMS-a znajduje się poniżej.

W tej sprawie policyjne Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Wydział w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzi śledztwo. Dotyczy ono osób, które w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju, brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu polegających na wpływaniu bez upoważnienia, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na automatyczne przetwarzanie, zmianę oraz zapis danych teleinformatycznych w bankowości elektronicznej i dokonywania w ten sposób modyfikacji sposobu autoryzacji dostępu do rachunków bankowych, których posiadacze byli doprowadzani do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wypłatę środków pieniężnych z tych kont. Osoby, które otrzymały podejrzane wiadomości proszone są o kontakt z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości, Wydział w Krakowie, tel. (47 8356551) w godzinach 8:00-14:00 lub poprzez pocztę elektroniczną e-mail: [email protected].

Dostałeś takiego SMS-a? Koniecznie skontaktuj się z policją. Chodzi o twoje pieniądze!

i

Autor: archiwum serwisu Oszuści podszywają się pod jedną z firm kurierskich. Postępowanie w tej sprawie prowadzi małopolska policja.
Sonda
Dostajesz podejrzane wiadomości od cyberoszustów?
Ostatnia chwila by je zobaczyć: jeszcze przez tydzień w krakowskich kościołach i na ulicach można zobaczyć Bożonarodzeniowe szopki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki