Gdzie jest dziś burza? Zobacz gdzie jest burza NA ŻYWO w Krakowie i Małopolsce. IMGW ostrzeżenia, radar burz online, mapa burz

i

Autor: Pixabay Gdzie jest dziś burza? Zobacz gdzie jest burza NA ŻYWO w Krakowie i Małopolsce. IMGW ostrzeżenia, radar burz online, mapa burz

Gdzie jest dziś burza? Zobacz gdzie jest burza NA ŻYWO w Krakowie i Małopolsce. IMGW ostrzeżenia, radar burz online, mapa burz

2020-07-28 16:02

Gdzie jest burza 28.07.2020? Czy w Twoim regionie przechodzi teraz burza? Sprawdź ostrzeżenia IMGW, radar burz online i mapę burz. Przez Polskę 28.07.2020 przechodzą intensywne burze, a radary meteorologiczne odnotowały wyładowania atmosferyczne. Czy burza jest w Twojej okolicy? Sprawdź, gdzie jest burza!

Gdzie jest burza 28.07.2020? Sprawdź radar burz online

Przez Polskę 28.07.2020 przechodzą burze, w związku z tym należy zachować szczególną ostrożność i zabezpieczyć się na wypadek żywiołu. Wielu mieszkańców Krakowa i nie tylko słysząc grzmoty, widząc wyładowania atmosferyczne, czy nadciągające ciemne chmury zastanawia się, gdzie jest burza i czy dziś będzie burza? Teraz możecie to sprawdzić, dzięki radarowi burz online, który znajduje się poniżej. 

Radar burz online, sprawdź gdzie jest burza 28.07.2020:

Gdzie jest burza? Prognoza burz na 12 godzin. Sprawdź, kiedy będzie burza

Nowoczesne narzędzia meteorologiczne pozwalają nie tylko sprawdzić, gdzie jest teraz burza, ale umożliwiają też sprawdzenie prognozy burz na najbliższe godziny. Na poniższej mapie sprawdź, czy będzie burza w ciągu najbliższych 12 godzin. Czy będzie burza?

Gdzie jest burza? Prognoza burz na 24 godziny. Sprawdź, kiedy będzie burza

Nowoczesne narzędzia meteorologiczne pozwalają nie tylko sprawdzić, gdzie jest teraz burza, ale umożliwiają też sprawdzenie prognozy burz na najbliższe godziny. Na poniższej mapie sprawdź, czy będzie burza w ciągu najbliższych 24 godzin. Czy będzie burza?

Kiedy mówimy o burzy? Kiedy mamy do czynienia z burzą?

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu często z gradobiciem oraz porywisty wiatr. Czym jest piorun lub inaczej błyskawica? Mówiąc najprościej to wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu.

W czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić - radzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

IMGW ostrzeżenia 28.07.2020: co robić w czasie burzy?

W sezonie burzowym każdego dnia nad Polską przechodzi nawet kilkanaście burz. Czasem zdarza się, że burze towarzyszą nam całymi dniami - w różnych regionach naszego kraju. Burzowa pogoda utrzyma się z całą pewnością do września, kiedy zazwyczaj kończy się intensywny sezon burzowy. 

Burze niejednokrotnie sieją spustoszenie - silny deszcz powoduje podtopienia dróg, ulic, pól uprawnych i zabudowań, a silny wiatr łamie gałęzie, niszczy drzewa i lasy, może też zrywać dachy z domów. IMGW ostrzega jednak przed wystąpieniem burz, dlatego można zminimalizować ich skutki. Gdzie jest burza? Będzie dziś burza? Ostrzeżenia IMGW możesz sprawdzić na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Gdzie jest burza? Co robić w czasie burzy, gdy jesteśmy poza domem?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik, mówiący o tym, jak należy zachować się w czasie burzy. Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:

- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
- unikać przebywania pod drzewami,
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
- jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
- jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
- unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
- pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
- natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
- osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
- jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Gdzie jest burza? Radar burz online 28.07.2020 [INTERAKTYWNA MAPA]

Gdzie jest burza? Burza, gdy jesteśmy w domu - co robić? Czy trzeba wyłączać telefon w czasie burzy?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik, mówiący o tym, jak należy zachować się w czasie burzy. Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:

- unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
- odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,
- przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,
- jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Gdzie jest burza? Burza, gdy jesteśmy w domu - co robić? Czy trzeba wyłączać telefon w czasie burzy?

i

Autor: Gdzie jest burza? Burza, gdy jesteśmy w domu - co robić? Czy trzeba wyłączać telefon w czasie burzy? Gdzie jest burza? Burza, gdy jesteśmy w domu - co robić? Czy trzeba wyłączać telefon w czasie burzy?

Porażenie piorunem - co robić?

Jeżeli mimo zastosowanych zasad bezpieczeństwa burza zastała nas lub kogokolwiek w terenie i nastąpiło porażenie piorunem należy wykonać następujące czynności rekomendowane przez RCB:

- należy zbadać stan ogólny poszkodowanego,
- trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne,
- jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo - oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

Spis treści

  1. Gdzie jest burza 28.07.2020? Sprawdź radar burz online
  2. Gdzie jest burza? Prognoza burz na 12 godzin. Sprawdź, kiedy będzie burza
  3. Gdzie jest burza? Prognoza burz na 24 godziny. Sprawdź, kiedy będzie burza
  4. Kiedy mówimy o burzy? Kiedy mamy do czynienia z burzą?
  5. IMGW ostrzeżenia 28.07.2020: co robić w czasie burzy?
  6. Gdzie jest burza? Co robić w czasie burzy, gdy jesteśmy poza domem?
  7. Gdzie jest burza? Radar burz online 28.07.2020 [INTERAKTYWNA MAPA]
  8. Gdzie jest burza? Burza, gdy jesteśmy w domu - co robić? Czy trzeba wyłączać telefon w czasie burzy?
  9. Porażenie piorunem - co robić?
Ochrona instalacji elektrycznej przed skutkami uderzenia pioruna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki