Gigantyczna mgła w Krakowie to SMOG! Fatalna jakość powietrza w Małopolsce [DANE]

2020-01-17 7:51
Gigantyczna mgła w Krakowie to SMOG! Fatalna jakość powietrza w Małopolsce [DANE]
Autor: Wikimedia Commons

W piątek, 17 stycznia Kraków spowiła gęsta mgła. Okazuje się jednak, że piękne zimowe zjawisko niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo, bowiem w kropelkach wody unoszą się pyły zawieszone, a normy są przekroczone nawet o 900%! Smog w Krakowie 17.01.2020 będzie dokuczał mieszkańcom, a na poprawę warunków powietrza nie ma co liczyć.

Czy w Krakowie 17.01.2020 jest smog?

W piątek krakowianie zobaczyli za oknem gęstą mgłę. Temperatura w nocy spadła poniżej zera, a to oznacza że drzewa i samochody zostały skute przez lód. To jednak nie jest najgorsza informacja - okazuje się bowiem, że "mleko" niesie ze sobą ogromne ilości smogu. 

Najgorsza sytuacja panuje na południu i zachodzie Krakowa, gdzie normy są przekroczone nawet o 900 procent. 

Smog w Krakowie 17.01.2020

Coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu powietrza szkodliwymi pyłami zawieszonymi, dlatego na naszych łamach przez cały sezon będziemy sprawdzać aktualny stan jakości powietrza w Krakowie. Czy dzisiaj (17.01.2020) w Krakowie jest smog?

Smog w Krakowie - stan na 17.01.2020 godz. 7:30

Pył zawieszony PM10 - średnia dla wszystkich stacji - 111 µm/m³ - 223% normy
Pył zawieszony PM2.5 - średnia dla wszystkich stacji - 103 µm/m³ - 412% normy
Dwutlenek azotu - średnia dla wszystkich stacji - 41 µm/m³ - 104% normy

Co wchodzi w skład smogu?

Pył zawieszony drobny (PM10 i PM2,5)

Są to najbardziej powszechne zanieczyszczenia związane z tzw. niską emisją. Pochodzą ze spalin samochodowych, z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie odbywa się złej jakości węglem, i w piecach o niskich parametrach grzewczych. W skład pyłu zawieszonego wchodzą m.in. drobiny siarki, metali ciężkich, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny (najgroźniejsze ze znanych człowiekowi substancji!) oraz różne alergeny. Pył zawieszony jest tak bardzo drobny, że nie można go dostrzec gołym okiem.

Dociera do pęcherzyków płucnych, a stamtąd trafia do krwiobiegu. Wdychanie go zwiększa zagrożenie wystąpienia przewlekłej zaporowej choroby płuc, nasila objawy chorób płuc, astmy, egzemy i chorób serca. Przebywanie w smogu zwiększa podatność na infekcje dróg oddechowych, powoduje zapalenie spojówek oraz nosa i gardła.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE