Grupa bezczelnych wyrostków stawiała się policjantom. Myśleli, że nic nie można zrobić

i

Autor: karosieben/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Skandaliczne zachowanie młodzieży

Grupa bezczelnych wyrostków stawiała się policjantom. Myśleli, że nic nie można im zrobić

2022-10-16 7:45

Myśleli, że ze względu na wiek wolno im wszystko, ale mocno się przeliczyli. W Nowym Targu grupa wyrostków nie stosowała się do poleceń policjantów, wyzywała mundurowych, a dwaj członkowie grupy posunęli się nawet do naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Czwórka nastolatków odpowie przed sądem rodzinnym.

Grupa wyrostków znieważyła policjantów. Doszło do naruszenia nietykalności cielesnej

Interwencja policji w rejonie garaży przy ulicy Kopernika w Nowym Targu zakończyła się znieważeniem funkcjonariuszy, a nawet naruszeniem nietykalności cielesnej jednego z nich. Agresorami okazała się czteroosobowa grupka wyrostków w wieku od 14 do 15 lat. Składała się ona z dwóch dziewczyn i dwóch chłopców. Na widok policjantów młodzież zaczęła wykrzykiwać wulgaryzmy. Podczas ustalania tożsamości jeden z chłopaków zachowywał się bardzo arogancko, najpierw odmówił podania policjantom swoich danych osobowych, później wprowadzał w błąd co do swojej tożsamości. Nie wykonywał poleceń wydawanych przez mundurowych, znieważył ich, a w pewnym momencie pchnął jednego z policjantów, naruszając jego nietykalność cielesną. Stanowczo twierdził, że jest nieletni i policjanci nic nie mogą mu zrobić. 14-latek został obezwładniony i umieszczony w radiowozie. Ponadto jeden z chłopaków w wieku 15 lat naruszył nietykalność cielesną policjanta, który obezwładniał agresywnego 14-latka. W związku z popełnieniem czynów karalnych dwie dziewczyny w wieku 15-lat i 14-latek zostali przewiezieni do nowotarskiej komendy. Nieletnie były trzeźwe, natomiast 14-latek miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Sprawy nieletnich zostanie przekazane do sądu rodzinnego w Nowym Targu. Dziewczyny odpowiedzą za przestępstwo znieważenia, natomiast chłopaki odpowiedzą za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. 14-latek dodatkowo dopowie za umyślne wprowadzenie w błąd, co do swojej tożsamości.

Jaka kara grozi osobie nieletniej?

Osoby po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwa, przestępstwa skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenie skarbowe. Wszystkie osoby po ukończeniu 17 lat odpowiadają już jak osoby dorosłe. W wyjątkowych okolicznościach nieletni po ukończeniu 15. roku życia może już odpowiadać jak dorosły. Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze. Środkami wychowawczymi są upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym. Środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Sonda
Czy młodzież zachowuje się gorzej niż kiedyś?
Tak się kończy łamanie przepisów. W dwa dni zarobiła 3800 zł mandatu! [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają