Kolejna nietypowa akcja policji. Co mundurowi sprawdzą w Małopolsce?

2019-10-09 9:02 Amadeusz Calik
mandat, drogówka, policja, kontrola drogowa
Autor: Adam Jagielak

W środę, 9 października policjanci ruchu drogowego z Małopolski przeprowadzą kolejną akcję związaną z zanieczyszczeniem powietrza. Na co zwrócą uwagę mundurowi i za co będą karać kierowców?

Ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne noszą nazwę "SMOG". Ich nadrzędnym celem jest eliminowanie z ruchu niesprawnych pojazdów, które mogą zanieczyszczać środowisko. 

Mimo tego, mundurowi zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Patrole będą wyposażone w analizatory spalin i dymomierze, dzięki którym będzie możliwe stwierdzenie ewentualnych naruszeń prawa w zakresie ochrony środowiska. 

- Przypominamy kierującym, że policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny - przypomina Komenda Główna Policji.

Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również niechlubna "zasługa" niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.