Szlaban uniemożliwający wjazd na teren osiedla przy ulicy Myśliwskiej na Płaszowie

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Szlaban uniemożliwający wjazd na teren osiedla przy ulicy Myśliwskiej na Płaszowie

Kraków: Masz szlaban na osiedlu? Obyś nigdy nie potrzebował karetki... [AUDIO]

2019-05-21 10:28

Krakowskie służby skarżą się na grodzone osiedla. Szlabany i bramy często przeszkadzają w podejmowaniu interwencji ratunkowych.

Szlabany osiedlowe są dla nich przeszkodą niekiedy nie do przejścia. Zdaniem pogotowia, strażaków i policji taki szlaban mocno utrudnia interwencję, bo nie zawsze ktoś jest na miejscu by go podnieść. Ratownicy medyczni przyznają, że tracą przez to cenny czas, którzy może stanowić o czyimś życiu lub śmierci. Wyjście często jest tylko jedno.

- Włączamy sygnały, licząc na to że ktoś usłyszy, ktoś wyjrzy z okna, ktoś pilotem czy domofonem otworzy natomiast no w środku nocy budzimy wtedy wszystkich mieszkańców. No jest to pewnie uciążliwe, natomiast jeśli mamy ratować życie no to niestety robimy to - mówi ratownik Paweł Łukasiewicz.

Zobacz też >>> Horror na trasie Kraków-Zakopane. Jedna osoba nie żyje, nawet 30 rannych [ZDJĘCIA]

Rozwiązanie miała przynieść uchwała krajobrazowa, która reguluje reklamy w przestrzeni miejskiej oraz zabrania grodzenia nowych osiedli, ale prace nad nią trwają już czwarty rok. Ostatnia prezentacja miała miejsce na początku stycznia.

- W trakcie niej okazało się, że w zasadzie uchwała likwiduje wszystkie lokalne firmy reklamowe krakowskie, zostawia tylko międzynarodowe koncerny a to oznacza paraliż na rynku reklamy i prosiliśmy Prezydenta o analizę. Mamy drugą połowę maja i dalej nic się w sprawie nie dzieje - mówi Przewodniczący Miejskiej Komisji Planowania Przestrzennego Grzegorz Stawowy.

Służby proszą, że jeśli już ktoś koniecznie potrzebuje szlabanu, to niech zamontuje taki, który otwiera się na sygnały alarmowe.

Posłuchaj naszego materiału:

Zobacz koniecznie:

>>> Nie żyje zaginiony Paweł Siudak, jego ciało wyłowiono z Wisły

>>> Szokujące odkrycie. Na ulicy znaleziono ciało mężczyzny z ranami kłutymi

>>> Kraków: W Szpitalu Uniwersyteckim na świat przyszły... SZEŚCIORACZKI!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE