Kraków nocą bez alkoholu [AUDIO]

2018-01-24 11:00
Kraków bez alkoholu
Autor: Marlena Chudzio Kraków bez alkoholu

Kraków może wprowadzić nocną prohibicję oraz ograniczyć liczbę sklepów z alkoholem. Zmiany zaczną się w nowym roku.  Sejm przyjął ustawę, która daje samorządom możliwość wprowadzenia nocnej prohibicji. Poza tym gminy mogłyby wyznaczać obszary, gdzie alkoholu nie będzie można sprzedawać.  

Zaostrzenia przepisów w Krakowie chcieliby mieszkańcy, twierdzi dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych UMK Tomasz Popiołek: "Często pojawiają się problemy, zgłaszane przez mieszkańców, zwłaszcza z różnych osiedli, gdzie funkcjonują sklepy 24 godzinne. Generuje to hałas, krzyki, sytuacje niezgodne z prawem.  W związku z tym ustawodawca daje możliwość w tym projekcie, aby w godzinach między 22 a 6 rady gmin mogły ustalać zakaz sprzedaży. Dotyczy to tylko sprzedaży sklepowej, nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o sprzedaż gastronomiczną."

Miasto może przygotować projekt uchwały, ale przegłosować go muszą miejscy radni. Ci w większości nie widzą nic przeciwko ograniczeniom. Sceptycznie natomiast do sprawy podchodzą  krakowscy przedsiębiorcy. Leszek Lejkowski, wiceprezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej uważa, że zakazy na dłuższą metę nie mają sensu, nawet w wersji obszarowej, czy sklepowej: " To nie zmieni faktu, że jeśli ktoś będzie chciał, to zamówi  taksówkę i z miejsca jednego przewiezie alkohol do drugiego. Moim zdaniem powinniśmy się skupić na edukacji i wykorzystaniu pieniędzy, które są z koncesji, na przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na tworzeniu takiego systemu, który promuje kulturę picia."

Najwcześniej do zmian w Krakowie mogłoby dojść na wiosnę. Najpierw nowelizację ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi przed końcem roku musiałby podpisać Prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj materiału reportera Radia Eska, Kuby Paducha:

Zobaczcie też:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE