Kraków: Torowisko na Karmelickiej z kolejnym opóźnieniem? "Są dwa scenariusze"

2019-09-11 7:46 Amadeusz Calik
Ruszył remont ulicy Karmelickiej. Duże utrudnienia w centrum Krakowa
Autor: Amadeusz Calik, ESKA Kraków

Trwa długo wyczekiwana modernizacja ulicy Karmelickiej w Krakowie. Okazuje się jednak, że ze względu na fatalny stan drogi, trzeba było zwiększyć zakres prac, a to może przyczynić się do opóźnienia oddania inwestycji.

Aktualizacja:

Urzędnicy poinformowali w środę rano, że tramwaje wrócą na ul. Karmelicką 30 września. Samochody natomiast pojawią się tutaj tydzień później.

Pierwotnie zakładany termin zakończenia prac, czyli koniec września, zostanie prawdopodobnie nieznacznie przesunięty. Obecnie rozważane są dwa scenariusze oddania inwestycji. 

Pierwszy z nich zakłada, że ruch tramwajowy na ul. Karmelickiej zostanie dopuszczony od 30 września, a ruch samochodowy tydzień później.

Drugi z kolei zakłada dopuszczenie ruchu tramwajowego i samochodowego od 6 października. Decyzje w tej sprawie zapadną w ciągu najbliższych dni.

Skąd wynika opóźnienie? 

- W trakcie prowadzonych prac, po demontażu istniejącego torowiska, stwierdzono, że istniejąca płyta betonowa jego podbudowy jest pofałdowana. Przed położeniem płyt torowiska konieczne było sfrezowanie tego zniekształcenia, w celu zapewnienia odpowiedniego wyprofilowania podbudowy - tłumaczą przedstawiciele Zarządu Dróg Miasta Krakowa. 

Okazało się, że prace te wymagały użycia specjalistycznego sprzętu o rzadkim zastosowaniu, będącego na wyposażeniu nielicznych przedsiębiorstw. Maszyna taka została sprowadzona do Krakowa i frezowanie zostało przeprowadzone. To właśnie ten dodatkowy zakres prac spowodował opóźnienie na inwestycji. Pomiędzy ul. Rajską a ul. Garbarską planowane są dodatkowe prace przy torowisku, ale nie wpłyną one na czas zakończenia zadania - zapewnia ZDMK.