Kraków: UJ gorszy od Uniwersytetu Warszawskiego [AUDIO]

2016-06-11 17:28
Uniwersytet Jagielloński - Collegium Novum w Krakowie
Autor: fot. Janericloebe, commons.wikimedia.org / zdjęcie w domenie publicznej: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Collegium_Novum_Krak%C3%B3w_001.JPG Uniwersytet Jagielloński - Collegium Novum w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński kolejny raz znalazł się wśród elity polskich uczelni. Nie po raz pierwszy musiał jednak uznać wyższość innej uczelni. Chodzi o Uniwersytet Warszawski, który w rankingu pisma perspektywy zajął pierwsze miejsce. Czy słusznie?

To nie pierwszy taki przypadek, bo UJ regularnie przegrywa z warszawską uczelnią - tak w rankingach "Perspektyw", jak i w konkurencyjnych zestawieniach, układanych na przykład przez redakcję "Rzeczpospolitej". 

Jak mówi jednak Adrian Ochalik, rzecznik uczelni, dla najstarszego uniwersytetu w Polsce nie jest to największym zmartwieniem. Szczególnie, że UJ wygrał w wielu kluczowych kategoriach, a uczelnia nadal jest oblegana przez najlepszych studentów. Ci, chcąc wybrać idealną uczelnie, często wybierają właśnie między UJ-otem a UW. 

Ochalik nie ma jednak wątpliwości, że krakowska uczelnia nie ma szans w rankingu układanym w taki sposób. Jednym z najważniejszych kryteriów jest teraz opinia pracodawców. Warszawski rynek pracy zawsze będzie dawał większe możliwości absolwentom stołecznych szkół wyższych. 

- Wyobraźmy sobie, jakie szanse ma na przykład świetna uczelnia z Bielsko-Białej. Nie ma żadnych. - mówi rzecznik. 

Zdarza się jednak, że to warszawiacy przyjeżdżają na studia do Krakowa. Dawna stolica jest według nich ciekawszym miastem, które również ma wiele do zaoferowania. 

- Chodzi przede wszystkim o specyficzną atmosferę, ludzi, brak pośpiechu, kulturę w mieście. Tego brakuje w Warszawie, dlatego zawsze chciałam się stamtąd wyprowadzić. - powiedziała nam Paula, studentka piątego roku na UJ-ocie i AGH. 

A w rankingu Perspektyw znalazły się aż dwie krakowskie uczelnie. Na szóstym miejscu w ogólnym rankingu znalazła się własnie Akademia Górniczo-Hutnicza, która wśród uczelni technicznych może się pochwalić trzecią lokatą. 

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE