Lawina zwolnień grupowych w Krakowie! Ponad 1000 osób na bruk

Krakowski rynek pracy przeżywa trudny okres. Od początku 2025 roku aż 2892 osoby zostały zgłoszone do zwolnień grupowych - to więcej niż w całym ubiegłym roku. Szczególnie dotkliwy cios spadł na branżę rachunkowo-księgową, gdzie pracę aktualnie może stracić ponad 700 osób. Co się dzieje?

Zwolnienia w Krakowie

i

Autor: Shutterstock
Super Express Google News

Spis treści

  1. Lawina zwolnień masowych w Krakowie
  2. Bezrobocie w Krakowie i Małopolsce powoli rośnie
  3. Perspektywy na kolejne miesiące?

Lawina zwolnień masowych w Krakowie

W Krakowie narasta fala masowych zwolnień. Tylko od początku 2025 roku 2892 osób zostało zgłoszonych do zwolnień grupowych. Szczególnie niepokojące są doniesienia z ostatnich tygodni - między 1 kwietnia a 5 maja pracodawcy zadeklarowali zamiar zwolnienia kolejnych 1015 pracowników, z czego aż 725 osób dotyczy firm z branży rachunkowo-księgowej i doradztwa podatkowego.

Według informacji przekazanych przez Magdalenę Żuchowicz, zastępczynię kierownika Działu Usług Rynku Pracy Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, zgłoszenia wpłynęły od siedmiu zakładów. Największe cięcia planują dwie korporacje zajmujące się rachunkowością – jedna chce zwolnić 600 osób, druga 125.

Lista branż objętych planowanymi zwolnieniami (1.04–5.05.2025):

  • rachunkowość i doradztwo podatkowe – 725 osób
  • naprawa i konserwacja pojazdów (z wyłączeniem motocykli) – 139 osób
  • przetwarzanie danych i hosting – 74 osoby
  • działalność informatyczna (oprogramowanie) – 35 osób
  • sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego – 23 osoby
  • sprzedaż przestrzeni reklamowej online – 19 osób.

Bezrobocie w Krakowie i Małopolsce powoli rośnie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Krakowie na koniec marca 2025 wyniosła 2,2 proc., co oznacza wzrost o 0,2 punktu procentowego względem grudnia 2024. W Małopolsce bezrobocie wzrosło do 4,4 proc., a w skali kraju do 5,3 proc. Na koniec marca w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowanych było 11 664 bezrobotnych - to aż o 1007 więcej niż na koniec ubiegłego roku (wzrost o 9,4 proc.).

Perspektywy na kolejne miesiące?

Eksperci obawiają się, że tendencja wzrostowa w zakresie zwolnień i bezrobocia może się utrzymać. Szczególnie zagrożone są sektory usługowe, outsourcingowe i finansowe, w których pracodawcy coraz częściej podejmują decyzje o restrukturyzacji i redukcji etatów.

Remont mostu Grunwaldzkiego w Krakowie
Drogowskazy
Masowe zwolnienia i bezrobocie. Dla kogo zabraknie pracy? DROGOWSKAZY
Mediateka.pl
Sponsor podcastu:
Media Expert i Mediaexpert.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki