Perseidy

i

Autor: Outaki / CC0 / pixabay.com

Małopolska. Tam najlepiej widać Perseidy. Niebo jest wyjątkowo ciemne

2021-08-13 12:49

Jeszcze do soboty (14 sierpnia) można obserwować na niebie Perseidy. W Małopolsce jest miejsce, w którym deszcz spadających meteorów jest szczególnie dobrze widoczny. To pogranicze Beskidu Wyspowego oraz Beskidu Makowskiego. Ten rejon jest jednym z najmniej zanieczyszczonych obszarów ciemnego nieba w Polsce.

To już ostatni moment, żeby zobaczyć Perseidy. W naszym kraju rój spadających meteorów będzie widoczny do soboty, 14 sierpnia. Pięknym widokiem mogą się cieszyć również Małopolanie, pod warunkiem, że wybiorą odpowiednie miejsce do obserwacji. Zjawisko jest najlepiej widoczne w miejscach, do których nie dociera światło emitowane przez wielkie aglomeracje. Im niebo ciemniejsze, tym większa szansa na zobaczenie Perseidów. Miłośnikom zapierającego dech w piersiach gwiezdnego widowiska portal visitmalopolska.pl poleca wycieczkę na pogranicze Beskidu Wyspowego oraz Beskidu Makowskiego. To jeden z najmniej zanieczyszczonych obszarów ciemnego nieba w Polsce. Perseidy można oglądać w rejonie schroniska turystycznego Kudłacze (730 m n.p.m.) oraz na szczycie góry Lubomir (904 m n.p.m.). Oba miejsca położone są 40-50 km od Krakowa. Na Kudłaczach znajduje się dobrze wyposażone schronisko z miejscami noclegowymi. Natomiast obserwatorium na Lubomirze można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę od maja do końca września. Na Lubomirze pierwsze obserwatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego zbudowano w 1922 r. To tu właśnie astronom Lucjan Orkisz odkrył kometę. Tu swoje obserwacje prowadził Kazimierz Kordylewski, odkrywca drugiego satelity Ziemi, czyli pyłowych księżyców. W latach 90. zbudowano tu nowe obserwatorium astronomiczne. Warto dodać, że istnieje dziewięciostopniowa skala pokazująca możliwość obserwacji gwiazd w zależności od zanieczyszczenia nieba światłem. Przy stopniu dziewiątym w skali Bortle’a, odpowiadającemu centrum wielkiego miasta, na nieboskłonie można dostrzec jedynie Księżyc i kilka planet. Przy stopniu pierwszym można dostrzec dalekie rejony Drogi Mlecznej.

PRZECZYTAJ: Tatry. Pogoda na weekend (13-15.08.2021). Lucyfer przyniesie słońce

ZOBACZ: Zakopane: 59-latka nie płaciła alimentów. Wpadła przez głośne krzyki

Sonda
Lubisz patrzeć w gwiazdy?
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany