Masowe kontrole policji w Małopolsce. Wszystko przez jeden powód

2019-11-19 12:26 AC
Kontrola policji
Autor: Grzegorz Mnich/Radio ESKA /archiwum Kontrola policji

Coraz większe zanieczyszczenie powietrza jest jednym z powodów przez które odbędą się wzmożone kontrole policji w Małopolsce. W ramach akcji "SMOG" na ulice wyjadą radiowozy wyposażone w specjalne mierniki spalin oraz dymomierze, a samochody, które nie spełniają obowiązujących prawem norm zostaną wyłączone z użytkowania.

Działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "SMOG" odbędą się w środę, 20 listopada na drogach w Krakowie, Małopolsce i całym kraju. 

- Funkcjonariusze zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego - zapowiada Komenda Główna Policji. 

Policjanci będą wyposażeni w dymomierze oraz analizatory spalin, dzięki którym zbadają emisję spalin zatrzymanych pojazdów. Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Niesprawne samochody przyczyniają się bowiem do pogorszenia jakości powietrza. Mundurowi będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również "zasługa" niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.