NATYCHMIASTOWE wezwania do wojska. Pukali do drzwi w środku nocy!

2019-11-19 10:48 AC
Wojsko, armia, żołnierze
Autor: ADAM NOCON

Błyskawiczna mobilizacja wojskowa w powiecie olkuskim w Małopolsce. W nocy z poniedziałku na wtorek (18 na 19 listopada) oraz we wtorek w godzinach porannych wezwania do natychmiastowego stawienia się na ćwiczeniach otrzymało dziesięciu mieszkańców powiatu.

O błyskawicznej mobilizacji poinformowała Gazeta Krakowska. - Wezwania dotyczyły ćwiczeń, które są organizowane w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Osoby, które otrzymały dokument nie wiedzą co ich czeka, na ile zostaną zakoszarowani. Jeśli zignorują wezwanie, muszą liczyć się z konsekwencjami - ostrzega GK. 

Podobna sytuacja miała miejsce w minionym tygodniu we Wrocławiu - tam wezwania na ćwiczenia wojskowe otrzymało 1500 osób. Kurierzy doręczali je w nocy z wtorku na środę i w środę rano, czyli zaledwie jeden dzień przed planowaną mobilizacją. Nagłe wezwanie do jednostki zaskoczyło i poważnie zaniepokoiło wezwane osoby. Zdenerwowanie pogłębiał brak informacji o celu mobilizacji i długości trwania ćwiczeń.

Stawienie się w jednostce jest obowiązkowe, a ci, którzy zignorują wezwanie muszą liczyć się z prawnymi konsekwencjami. Istnieje możliwość zwolnienia z ćwiczeń z powodu ważnego powodu rodzinnego lub służbowego, jednak i tak trzeba stawić się tego dnia osobiście w jednostce. Wyjątkiem jest udokumentowany pobyt za granicą.