Matura 2021 angielski: Tak powinien wyglądać wpis na bloga o rozmowie o pracę. Czy trzeba się podpisać?

2022-05-06 7:55
Matury
Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS

Matura 2021 angielski. W zeszłym roku jednym z zadań maturalnych z angielskiego było przygotowanie wpisu na bloga, dotyczącego zdobycia wymarzonej pracy oraz przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Co dokładnie trzeba było napisać w tym zadaniu? Czy pod notką trzeba było się podpisać. Jak powinno wyglądać prawidłowe wypracowanie na ten temat maturalny? Sprawdźcie na SE.pl.

Na zeszłorocznej maturze z języka angielskiego (poziom podstawowy) maturzyści musieli się zmierzyć z napisaniem wpisu na bloga. Polecenie brzmiało: Zostałeś(-aś) przyjęty/przyjęta do pracy w firmie, w której bardzo chciałeś(-aś) się zatrudnić. Na swoim blogu:

  • wyjaśnij, dlaczego wybrałeś(-aś) tę firmę
  • napisz, jakie kroki podjąłeś/podjęłaś, żeby zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej
  • opisz, co Cię najbardziej zaskoczyło podczas tej rozmowy
  • poinformuj, jak zareagowałeś(-aś) na informację, że przyjęto Cię do pracy.  

Odpowiedzi i arkusze z matury 2021 z angielskiego sprawdzisz tutaj: Matura 2021 angielski poziom podstawowy. Odpowiedzi, arkusze CKE, pytania, zadania, rozwiązania [język angielski podstawowy poziom matura 6.05.2021]

Matura z języka angielskiego. Tak powinien wyglądać wpis na bloga o rozmowie o pracę. Czy trzeba się podpisać?

Wielu uczniów nie kryło, że forma pracy pisemnej na maturze 2021 z angielskiego bardzo ich zaskoczyła. Większość zdających spodziewała się, że zadaniem będzie napisanie e-maila. Tymczasem polecenie dotyczyło napisania wpisu na bloga. Choć zadanie nie było trudne, niektóre elementy przysporzyły uczniom trudności. Najwięcej wątpliwości maturzyści mieli co do kwestii:

  • podziału wpisu na blogu na akapity
  • podpisania się pod notatką (tak jak na przykład przy liście czy mailu)
  • podania nazwy firmy, w której otrzymano pracę
  • długości pracy

Czy te elementy powinny się znaleźć w rozwiązaniu zadania? Pracę dobrze było podzielić na akapity, ale nie było to konieczne. Brak podpisu pod wpisem na bloga nie skutkował odjęciem punktu - podpis nie jest wymagany. Polecenie do tego zadania nie zawierało również wymogu podania nazwy firmy, w której otrzymało się pracę. Dlatego jeśli maturzysta nie zawarł tego w swojej pracy, również nie stracił punktu. Przyjmuje się, że tolerancja dotycząca długości pracy pisemnej wynosi 10% w stosunku do liczby słów podanej w poleceniu zadania.

Wpis na blogu o wymarzonej pracy - przykładowe rozwiązanie zadania z matury z angielskiego

Jak więc powinna wyglądać notatka na bloga z zadania na maturze z języka angielskiego? Nasz ekspert przygotował przykładowe rozwiązanie tego zadania. Praca maturalna z angielskiego mogłaby zawierać na przykład takie zdania:

Hi everyone, I’ve just got a job in a company where I really wanted to work. I chose this company because I knew that they really think of their customers as if they were friends with whom they want to share their latest inventions. So they’re simply honest. Before I went to the interview I read a lot about the company and I also bought some of their products to get to know how they treat their customers. During the interview I was asked about my friends and how I like spending time with them and if I share many things with them – that was really surprising. I thought I would be asked about my job experience. When they called me and told me I was hired I kept jumping as a child for five minutes and then I decided to share this news on my blog.

Notatkę można było zakończyć podpisem XYZ lub też nie. Nie trzeba było dzielić wpisu na akapity, ale można było. Limit słów można było przekroczyć i nie wiąże się to z obcięciem punktów.

Poniżej arkusz zeszłorocznej matury z języka angielskiego.

Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?
Maturzyści zmagali się z egzaminem z matematyki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE