Matura chemia 2024. Co będzie na maturze z chemii? Arkusze CKE, odpowiedzi, przecieki, harmonogram

i

Autor: pixabay.com Matura chemia 2024. Co będzie na maturze z chemii? Arkusze CKE, odpowiedzi, przecieki, harmonogram

Matura 2024

Matura chemia 2024. Co będzie na maturze z chemii? Arkusze CKE, odpowiedzi, przecieki, harmonogram

2024-04-26 13:48

Matura chemia 2024. Egzamin maturalny z chemii zbliża się wielkimi krokami - zostało do niego już tylko kilkanaście dni. Maturzyści, którzy zdecydowali się na zdawanie tego przedmiotu, zastanawiają się, jak będzie wyglądała tegoroczna matura z chemii. Co będzie na egzaminie pisemnym z chemii na poziomie rozszerzonym? W tym artykule znajdziecie arkusze CKE, odpowiedzi, przecieki, harmonogram

Matura chemia 2024

Chemia jest jednym z przedmiotów, który można wybrać na maturze 2024 jak przedmiot dodatkowy. Każdy abiturient musi zdać jeden egzamin z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Egzamin z chemii na poziomie rozszerzonym na maturze odbędzie się w czwartek, 16 maja 2024 roku. Na jego napisanie uczniowie będą mieli 180 minut.

Zadania na egzaminie z chemii

W arkuszu egzaminacyjnym na maturze z chemii znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

W zadaniach egzaminacyjnych szczególny nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności związanych z:

  • rozumowaniem, argumentowaniem, wnioskowaniem i formułowaniem opinii;
  • zastosowaniem do rozwiązywania problemów informacji zawartych w różnorodnych materiałach źródłowych, w tym barwnych ilustracji, zamieszczonych w arkuszu;
  • oceną wiarygodności przedstawionych danych lub otrzymanych wyników;
  • projektowaniem doświadczeń chemicznych oraz interpretacją ich wyników;
  • konstruowaniem wykresów, tabel, schematów;
  • zasadami bezpiecznego posługiwania się sprzętem laboratoryjnym, odczynnikami chemicznymi i wykonywania doświadczeń chemicznych;
  • ochroną środowiska;
  • zastosowaniem narzędzi matematycznych do opisu i analizy zjawisk i procesów.

Matura z chemii. Arkusz egzaminacyjny CKE

Podczas egzaminu uczeń otrzyma arkusz egzaminacyjny zawierający około 45 zadań (poleceń). Przy numerze każdego zadania podana będzie maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać za poprawne jego rozwiązanie. Ponadto każdy zdający będzie mógł korzystać z tablic z wybranymi wzorami i stałymi fizykochemicznymi na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki, a także z linijki oraz kalkulatora naukowego.

W arkuszu CKE zamieszczone będzie co najmniej jedno zadanie sprawdzające umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemu – od doboru i zastosowania niezbędnych danych fizykochemicznych, przedstawionych w różnej formie i pochodzących z różnych źródeł, przez przedstawienie toku rozumowania prowadzącego do wyniku, po element dyskusji, wnioskowanie na podstawie uzyskanych wyników lub ocenę poprawności i realności tych wyników.

To zadanie będzie sprawdzało, jak zdający łączy różne umiejętności, np. projektowanie doświadczenia i wykonanie związanego z nim obliczenia albo: sporządzenie wykresu, odczytanie z wykresu niezbędnej danej oraz zastosowanie jej do obliczenia.

Paparazzi przeszkodzili Roxie Węgiel w maturze. To ją zestresowało!

Matura w PRL-u. Sprawdź w quizie, czy pamiętasz, jak wyglądał ten egzamin „za komuny”!

Pytanie 1 z 12
Egzamin maturalny z języka polskiego w PRL obejmował:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki