Studenci AGH spróbują zawojować Czerwoną Planetę?

i

Autor: Keta / wikipedia CC Studenci AGH spróbują zawojować Czerwoną Planetę?

Na AGH powstaje łazik marsjański. Prace dobiegają końca [AUDIO]

2015-08-17 12:15

Łazik o nazwie Phoenix będzie wyposażony w moduły, które mają pobierać próbki gruntu i fotografować powierzchnię Marsa. Chociaż nie zostanie zostanie od razu wysłany w kosmos, to już na początku września będzie rywalizował w międzynarodowych zawodach European Rover Challenge w Chęcinach.

European Rover Challenge to największa impreza robotyczno-kosmiczna w Europie. ma charakter naukowo-technologicznym. W ramach wydarzenia odbywają się Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich oraz Pokazy Naukowo-Technologiczne. W zawodach wezmą udział studenci, absolwenci oraz pracownicy uczelni wyższych.

- Łazik marsjański będzie pojazdem na sześciu kołach, o szerokości mniej więcej 60 centymetrów, długości 120 centymetrów, i wysokości około 50. Do tego dojdzie jeszcze mechaniczne ramię, które będzie umieszczone na jego tylnej części, którym będzie można chwytać różne rzeczy - mówi Rafał Burza, koordynator projektu. Nad łazikiem pracują studenci Koła Naukowego Integra. Opiekunami projektu są dr inż. Paweł Skruch oraz dr inż. Marek Długosz.

Docelowo łazik ma spełniać wymagania konkursu University Rover Challenge. To konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się w Stanach Zjednoczonych, na pustyni w stanie Utah. Łazik powstający na AGH ma być zdolny do wystartowania we wszystkich czterech konkurencjach: zadanie geodezyjne, badanie gruntu, wsparcie astronautów i zadanie serwisowe.

Posłuchaj materiału Szymona Kępki, reportera Radia ESKA:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki