Barbara Prymakowska wbiegła na Kasprowy Wierch

Autor: Barbara Prymakowska/archiwum prywatne

Najszybsza Babcia Świata wbiegła na Kasprowy Wierch i przebiegła krakowski półmaraton. Znowu była pierwsza!

2021-10-19 14:34

Barbara Prymakowska z Tarnowa ma 78 lat i od lat cieszy się zasłużonym mianem Najszybszej Babci Świata. Biega, pływa, jeździ na rolkach i nartach. 10 lat temu, jako 68–letnia najstarsza Polka, zdobyła Mont Blanc, a 9 kilometrowy odcinek na Morskie Oko pokonuje w niecałą godzinkę zostawiając daleko w tyle fasiągi z turystami. W ostatnią niedzielę po raz siódmy przebiegła krakowski półmaraton, a kilka tygodni wcześniej wbiegła w mistrzowskim stylu na Kasprowy Wierch, oczywiście wygrywając wyścig.

Pobiegłam już 7 raz ten piękny wyścig z historią w tle. Byłam zwiastunem na tej trasie i lubię się tu bawić w K70 zajęłam pierwsza lokatę. 2.15:38 zostawiłam za sobą młodzież, kilkuset biegaczy i byłam najstarszą uczestniczką biegu. Serdecznie dziękuje za dowody serdeczności na trasie i gratulacje na mecie – mówi pani Barbara. O niesamowitej pani Basi było głośno także we wrześniu. Wtedy właśnie w austriackim Telfes Stubai zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata w Biegach Górskich 8 kilometrową trasę, której meta znajdowała się na wysokości 2150 m n.p.m. pokonała w 1 godzinę 12 minut i 38 sekund. Niesamowita Tarnowianka była najstarszą zawodniczką startującą podczas tych Mistrzostw, trzy tygodnie później, 25 września 78–letnia pani Basia wbiegła na Kasprowy Wierch, pokonując dystans 8,5 km i prawie 1000 metrów przewyższenia! Ścigała się w K60 i zajęła pierwsze miejsce!

Niesamowita pani Basia od lat inspiruje swoich rówieśników i młodsze pokolenia do uprawiania sportu i prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednak jak na razie nie ma sobie równych.

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne