Niszczycielskie burze w Małopolsce. Padał grad większy od jajek! [SZOKUJĄCE ZDJĘCIA]

2019-08-13 8:11 Amadeusz Calik

To nie była spokojna noc w Małopolsce. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków nad regionem przetoczyły się bardzo gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz i silny wiatr. Miejscami padał też grad, który lokalnie osiągał kolosalne rozmiary!

Pierwsza fala groźnych burz dotarła nad Małopolskę w godzinach wieczornych. Ulewy wędrowały od okolic Wadowic w kierunku Krakowa i dalej na północ województwa.

Kolejna nawałnica dotarła nad Małopolskę w godzinach nocnych. Silny wiatr, ulewny deszcz i potężny grad spustoszył między innymi okolice Krakowa, Myślenic, Dobczyc i Brzeska. 

Jak tłumaczą Polscy Łowcy Burz - była to prawoskrętna superkomórka burzowa, która uformowała się w rejonie Rajczy, przemieszczała się przez okolice Myślenic i Tarnowa, by zaniknąć w rejonie Dębicy.

Gradziny, które spadały na małopolskie miejscowości miały gigantyczne rozmiary - niektóre z nich osiągały nawet 8 cm średnicy i były dużo większe od kurzych jaj. Według relacji internautów najgorsza sytuacja panowała m.in. w Sufczynie pod Brzeskiem. 

W Miechowie od uderzenia pioruna zapalił się dom, z kolei w miejscowości Niezdów w powiecie myślenickim spłonęło poddasze budynku. Na szczęście nikt nie został poszkodowany - informuje kpt. Bogusław Szydło z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. 

Nie ma jeszcze dokładnych informacji o wyrządzonych szkodach, trwa szacowanie strat. 

Nad Twoim regionem przeszła nawałnica? Czekamy na Twoje zdjęcia! Prześlij je do nas na Facebooku - kliknij tutaj, by otworzyć konwersację w Messengerze.