Nowe fotoradary w 147 miejscach w Polsce. Łapią 32 auta naraz!

i

Autor: Zdj. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, canard.gitd.gov.pl Nowe fotoradary w 147 miejscach w Polsce. Łapią 32 auta naraz!

Wiadomości

Nowe fotoradary w 147 miejscach w Polsce. Łapią 32 auta naraz!

2023-03-27 14:00

Najnowszy bat na kierowców - Mesta Fusion RN to najnowocześniejsze francuskie fotoradary, które właśnie zaczęły być instalowane w Polsce. Działają już na dwóch trasach, a mają pojawić się jeszcze na 145 odcinkach. Ich instalacją zajmuje się Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym podlegające Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Gdzie lepiej zdjąć nogę z gazu? Sprawdźcie to w naszym materiale.

Nowe fotoradary już w Polsce. Nowoczesna technologia łapie 32 samochody na raz

Nic tak nie motywuje do zdjęcia nogi z gazu, jak wizja wyciągania ze skrzynki na listy mandatu ze zdjęciem z fotoradaru. Szczególnie teraz, gdy kary za szybką jazdę poszły znacząco w górę. Przypomnijmy, że taryfikator mandatów w 2023 roku zakłada, że już za przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h grozi mandat 200 zł i 3 punkt karne, a na przykład od 31 do 40 km/h – mandat 800 zł i 9 punktów.

Kierowcy, którzy mają skłonności do "ciężkiej nogi" muszą szczególnie uważać, gdyż na polskich drogach właśnie pojawiły się najnowocześniejsze urządzenia. Chodzi o fotoradary nowej generacji Mesta Fusion RN. Ich produkcją zajmuje się francuska firma IDEMIA. Ich zaawansowane możliwości pozwalają na rozróżnianie typów pojazdów i ich ograniczeń prędkości (chodzi o auta osobowe i i ciężarówki). Doskonale działają w nocy oraz we mgle, a także są w stanie "złapać" aż 32 auta naraz. To jeszcze nie koniec: te nowoczesne fotoradary mają szeroki kąt widzenia oraz dodatkową kamerę, która rejestruje także tylne tablice rejestracyjne. Wychwytują tzw. jazdę na zderzaku; to, czy kierowca ma zapięte pasy oraz czy kierujący wyprzedzał z właściwej strony.

Fotoradary Mesta Fusion RN. Gdzie już działają?

Te nowoczesne urządzenia mają łapać wykroczenia kierowców łącznie w 147 miastach w całej Polsce. Ich montaż ma potrwać maksymalnie do końca 2023 roku. Na razie działają jednak w dwóch lokalizacjach:

  • Górna Grupa w woj. kujawsko-pomorskim - droga krajowa nr 91,
  • Egiertowo w woj. pomorskim - droga krajowa nr 20.

- Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień - poinformowało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Przebił opony w 40 autach w Krakowie. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

QUIZ. Najsłynniejsze loga na świecie. Widzicie te symbole codziennie, wybaczamy tylko dwa błędy!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czerwona litera N to logo znanej platformy streamingowej. Chodzi o...
Źródło: Nowe fotoradary w 147 miejscach w Polsce. Łapią 32 auta naraz!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany