Olbrzymia lawina zeszła do Morskiego Oka. Wejście na taflę jeziora grozi śmiercią!

i

Autor: Małgoarzata Gajecka/CC BY-SA 3.0/wikipedia Morskie Oko/zdjęcie ilustracyjne

Olbrzymia lawina zeszła do Morskiego Oka. Wejście na taflę jeziora grozi śmiercią!

2022-02-02 11:20

Wczoraj (1 lutego) późnym wieczorem do Morskiego Oka zeszła olbrzymia lawina, która osiadła na tafli jeziora. Szczęśliwie w tym czasie w pobliżu nie było żadnych turystów, w innym przypadku mogłoby dojść do tragedii. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o bezwzględne przestrzeganie zakazu wchodzenia na taflę Morskiego Oka. Złamanie tego zakazu może skończyć się śmiercią!

Olbrzymia lawina zeszła do Morskiego Oka. Wejście na taflę jeziora grozi śmiercią!

Wczoraj (1 lutego) około godz. 23.00 z Marchwicznego Żlebu do Morskiego Oka zeszła olbrzymia lawina, która osiadła na tafli jeziora. Na szczęście późna pora sprawiła, że w tym czasie nad Morskim Okiem nie przebywali turyści. Gdyby lawina zeszła w trakcie dnia nie obeszłoby się bez dramatu. Tatrzański Park Narodowy apeluje o bezwzględne przestrzeganie zakazu wchodzenia na taflę Morskiego Oka. Lekceważenie tego zakazu może skończyć się śmiercią. Niestety w tym roku doszło już do tragicznych zdarzeń związanych z lawinami w Tatrach. W sobotę (29 stycznia) dwie lawiny, które zeszły w rejonie Kasprowego Wierchu oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich spowodowały śmierć dwójki turystów.

PRZECZYTAJ: Przez rok podróżował z "lewymi" dokumentami, wpadł w Balicach. W swoim kraju zostawił żonę i dzieci

Obecnie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego. To oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze są niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

- Tu nigdy nie jest bezpiecznie. Zeszła potężna lawina z Marchwicznego Żlebu, która wyłamała lód na Morskim Oku, naniosła gałęzi. Zwały śniegu zerwały słupek z piktogramami oznaczającymi przebieg szlaku, został złamane płoty oraz zakryło zejście do słynnego jeziora. Szczęście jest takie, że lawina zeszła w nocy około godz. 23. Jakby ta lawina zeszła w dzień, mogłoby dojść do strasznej tragedii dlatego, że we wtorek nad Morskim Okiem były rzesze turystów, również takich, którzy wchodzili na taflę jeziora, ignorowali zakaz wejścia - powiedział leśniczy Grzegorz Bryniarski z TPN.

ZOBACZ: Krakowianka chciała uratować syna przed więzieniem. Padła ofiarą oszusta

Sonda
Czy przed wyjściem w góry sprawdzasz komunikaty lawinowe?
Zima zaatakowała w Warszawie. Tak wyglądają ulice po śnieżycy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki