OSP Balice

i

Autor: Art Service/Super Express, Shutterstock OSP Balice

Tragedia na A4

Osierocone dzieci strażaka Andrzeja dostaną rentę. Premier Morawiecki zdecydował

2022-09-29 14:08

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu renty specjalnej czwórce dzieci tragicznie zmarłego strażaka, 37-letniego Andrzeja, z OSP Balice. Mężczyzna zginął, kiedy zabezpieczał kolizję na autostradzie A4. O rentę specjalną dla rodziny zmarłego strażaka wnioskował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dzieci tragicznie zmarłego strażaka z OSP Balice dostaną renty specjalne

Premier Mateusz Morawiecki przyznał każdemu z czworga dzieci zmarłego strażaka z OSP Balice tzw. renty specjalne - informuje RMF FM. Jak podaje portal rmf24.pl, renty będą wypłacane od 1 października do czasu ukończenia nauki przez dzieci. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, renta specjalna jest przyznawana w szczególnie uzasadnionych przypadkach, na warunkach i w wysokości innej niż te określone w ustawie. - Wszyscy w Małopolsce jesteśmy pogrążeni w smutku i w żałobie, bo stała się rzecz wyjątkowo przykra i smutna. Rodzina pojechała ratować życie - bo zarówno mąż, który zginął, jak i żona, pojechali na akcję ratunkową, wspaniali młodzi ludzie - mówi w rozmowie z rmf24.pl Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. Jak pisze RMF FM, wojewoda "będzie żądał" wyjaśnień od Stalexportu, administratora krakowskiego odcinka autostrady A4, na temat tego, "w jaki sposób na ogrodzonej autostradzie, znalazł się łoś, który był praprzyczyną tego niebezpiecznego zdarzenia". Ponadto wojewoda Kmita wystąpił do prezydenta RP Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie młodego strażaka. Zmarły 37-letni mężczyzna zostanie pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w trakcie pogrzebu.

37-letni strażak ochotnik zginął zabezpieczając kolizję na autostradzie A4

Przypomnijmy: 37-letni Andrzej, strażak-ochotnik z OSP Balice, zmarł tragicznie w wyniku wypadku na autostradzie A4. Druh został potrącony przez nieuważnego kierowcę iveco, w trakcie zabezpieczenia miejsca kolizji. Do tego tragicznego wypadku doszło w nocy z poniedziałku na wtorek ( z 26 na 27 września), na autostradzie A4 w miejscowości Chrosna pod Krakowem. Mężczyzna osierocił czwórkę dzieci: Wiktorię (17 l.), Julię (14 l.), Oliwię (10 l.) oraz Krystiana (5 l.), a w wypadku została ranna również jego żona, która też pełniła służbę w OSP Balice. Trzeci z poszkodowanych strażaków opuścił już szpital. Wszyscy interweniowali na autostradzie A4 z powodu zderzenia kierującej bmw z łosiem. Koledzy tragicznie zmarłego druha Andrzeja złożyli mu hołd - w wozach strażackich zostały uruchomione syreny i sygnały świetlne.

Pogrzeb tragicznie zmarłego strażaka będzie 30 września

Pogrzeb tragicznie zmarłego strażaka z tej jednostki odbędzie się w piątek, 30 września - poinformowało OSP Balice. O godz. 11.00 w kościele parafialnym w Balicach rozpocznie się msza święta żałobna. Bezpośrednio po jej zakończeniu ciało zmarłego zostanie odprowadzone na cmentarz parafialny w Morawicy.

Sonda
Co jeszcze można zrobić, by wypadków na polskich drogach było mniej?
Balice: druh Andrzej z OSP Balice został śmiertelnie potrącony przez samochód podczas służby.