Pogoda w górach. Prędkość wiatru. Czy na stokach jest bezpiecznie?

2020-02-11 9:44 AC

Jaka jest aktualnie pogoda w górach? Czy na stokach narciarskich jest bezpiecznie? Po poniedziałkowej tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej sprawdzamy bieżące warunki w Tatrach. Niestety dla narciarzy i miłośników zimowego wypoczynku, nie ma dobrych wiadomości. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem.

We wtorek, 11 lutego w całym regionie spodziewane są przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu, będzie też silnie wiało. Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, warunki są częściowo niekorzystne.

- Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach - zwracają uwagę ratownicy.

W górach obowiązuje też drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, a samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie wydało pierwszy stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

- Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 95 km/h z zachodu - czytamy w komunikacie instytutu.

Szczególnie niebezpiecznie może być w górach oraz w regionie podhalańskim. Warunki na stokach są na ogół dobre, choć w uprawianiu zimowych sportów może przeszkadzać silny wiatr, który może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Według oficjalnych informacji z oficjalnych stacji meteorologicznych IMGW wiatr wieje coraz mocniej.

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czytaj relację: