Portret mężczyzny w szyszakuMatejki trafił na aukcję. Znany cenę wywoławczą

i

Autor: Polski Dom Aukcyjny, Jules Mien/domena publiczna/wikipedia

Padnie rekord?

"Portret mężczyzny w szyszaku" Matejki trafił na aukcję. Znany cenę wywoławczą

2022-12-07 10:41

Wielkie wydarzenie na rynku sztuki! W środę, 7 grudnia kolekcjonerzy stoczą walkę o obraz Jana Matejki "Portret mężczyzny w szyszaku", oferowany przez mający siedzibę w Krakowie Polski Dom Aukcyjny. Początek licytacji o godz. 19.30, niestety publiczność nie będzie mogła w niej uczestniczyć. Najdroższym obrazem Matejki jest do tej pory "Portret prof. dr. Karola Gilewskiego", sprzedany w 2020 roku za prawie 7 milionów złotych.

Aukcja obrazu Jana Matejki "Portret mężczyzny w szyszaku". Ile wynosi cena wywoławcza?

To będzie prawdziwe święto dla miłośników sztuki. W środę, 7 grudnia Polski Dom Aukcyjny z siedzibą w Krakowie przeprowadzi licytację dzieła Jana Matejki "Portret mężczyzny w szyszaku". Jest to obraz olejny o rozmiarach 52x42 cm, stanowiący obecnie część prywatnej kolekcji. "Portret mężczyzny w szyszaku" powstał między 1858 a 1860 rokiem, czyli pochodzi z wczesnego etapu twórczości Matejki. Cena wywoławcza tego dzieła sztuki wynosi 900 tysięcy złotych. Niestety aukcja odbędzie się bez udziału publiczności, więc osoby postronne nie będą mogły śledzić jej na żywo. Początek licytacji o godz. 19.30.

Padnie rekord? Trzeba przebić 7 milionów złotych

Jeśli chodzi o twórczość Jana Matejki, do tej pory rekord wysokości ceny osiągniętej na aukcji dzierży "Portret prof. dr. Karola Gilewskiego", sprzedany w 2020 roku za prawie 7 milionów złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że samo dzieło sztuki zostało wycenione przez nowego właściciela na sumę około 5,9 mln złotych, a pozostała kwota to prowizja domu aukcyjnego, która wyniosła ponad milion złotych. Na cenę mógł wpłynąć fakt, że dzieło przez 100 lat uchodziło za zaginione i zostało odnalezione dopiero w 2015 roku. Czy "Portret mężczyzny w szyszaku" pobije ten rekord? Będzie o to niezwykle trudno. Polski Dom Aukcyjny w przedstawionej estymacji prognozuje, że obraz zostanie kupiony za kwotę 1,2-1,5 mln zł.

Sonda
Interesujesz się sztuką?
16-letni kierowca wjechał skodą na chodnik i zabił kobietę. Wiózł pijanego 26-latka
Nasi Partnerzy polecają