Poszukiwania pracy poza Internetem - czy to możliwe?

i

Autor: materiały partnera

Poszukiwania pracy poza Internetem - czy to możliwe?

2019-11-18 7:30

Większość ogłoszeń pracy trafia do Internetu, czyli tam, gdzie funkcjonuje największy odsetek społeczeństwa. Co to oznacza dla innych mediów? Czy znalezienie pracy za pomocą np. radia bądź gazety jest dzisiaj w ogóle możliwe?

Ogłoszenia w radiu i prasie

Przestrzeń radiowa przestała być miejscem, gdzie zamieszczane są ogłoszenia o pracę. Wyjątkiem mogą być niewielkie, lokalne rozgłośnie, które powielają ogłoszenia zamieszczane w innych mediach. Niemniej, poszukiwanie w ten sposób pracy może być skazane na porażkę, zwłaszcza w skali ogólnokrajowej. Podobnie ma się rzecz z prasą i ofertami pracy zamieszczanymi w specjalnych rubrykach. Najwięcej spośród nich będzie dotyczyć lokalnych przedsiębiorców. Oczywiście tego typu oferty najczęściej nakierowane są na zawody rzemieślnicze i fizyczne. Stąd największe zainteresowanie prasą i radiem jako źródłem wiedzy o rynku pracy jest wśród ludzi starszych.

Oferty pracy w siedzibie firmy

Firmy przeważnie zamieszczają oferty pracy w Internecie np. na Pracuj.pl. Niemniej, jeśli udamy się do siedziby wybranego przedsiębiorstwa, do odpowiedniego działu zajmującego się rekrutacją, prawdopodobnie również otrzymamy ogłoszenie, na które będzie możliwa aplikacja. Metoda ta jednak jest czasochłonna, gdyż nie zawsze istnieje możliwość dotarcia bezpośrednio do potencjalnego pracodawcy i skontaktowania się z działem HR. Ponadto, nigdy nie mamy pewności czy wybrana firma prowadzi nabór. Sytuację rozjaśniają tablice ogłoszeniowe w specjalnych punktach, jednak praktyka ta jest bardzo rzadka u pracodawców. W wielu firmach można się wręcz spotkać z sytuacją, w której zostaniemy po prostu odprawieni z kwitkiem z prośbą o sprawdzenie ogłoszeń na oficjalnej stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Praca po znajomości

Mówi się, że najlepsze oferty pracy rozchodzą się po znajomości i w kręgach rodzinnych. Jest w tym nieco prawdy, jednak skorzystają z tego jedynie ci, którzy mają rozwiniętą sieć networkingową. W przeciwnym wypadku możemy dostawać informacje spoza naszej branży bądź co gorsza – zupełnie niedostosowane do naszych kompetencji. Najczęściej praca po znajomości przebiega w rzemieślniczych firmach rodzinnych bądź ma charakter sezonowy. Zmienić to możemy wkraczając w nowe środowisko, np. akademickie, i stopniowo powiększając kontakty biznesowe. Musimy jednak pamiętać, że tego typu oferty pracy mają charakter nieoficjalny, a więc dużo zależy od naszej autoprezentacji i szczęścia.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki