rynek pracy

i

Autor: materiały prasowe rynek pracy

Praca w Krakowie. Szukasz pracy w Małopolsce? Koronawirus może pokrzyżować Ci plany

2020-11-22 13:41

Pandemia koronawirusa potężnie uderzyła w rynek pracy w całej Polsce. Wiele branż zostało zamkniętych lub musi się obecnie zmagać ze znacznym ograniczeniem swej normalnej działalności. Wszystko wskazuje na to, iż rynek pracy najlepsze chwile ma już prawdopodobnie za sobą. Według opinii analityków można już teraz odczuć syndrom spowolnienia gospodarczego. Z podobną sytuacją mamy zresztą do czynienia w innych krajach europejskich.

Coraz mniej wolnych miejsc pracy w Krakowie

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego odsetek wolnych miejsc pracy jest obecnie o 5,4% mniejszy niż przed rokiem oraz o 2,1% mniejszy niż w poprzednim kwartale. Natomiast według Instytutu Badawczego Randstad co czwarte przedsiębiorstwo zrezygnuje z nowych rekrutacji, a co piąte będzie zwalniać pracowników.

Warszawa, Kraków, Katowice – niegdyś najwięcej wakatów

Pod koniec III kw. 2019 r. najwięcej wakatów można było znaleźć w trzech województwach: mazowieckim (36,7 tys. miejsc pracy), śląskim (19,8 tys.) i małopolskim (14,3 tys.). Na Małopolskę przypadało 9,6% wszystkich dostępnych stanowisk. O pracę najtrudniej było w województwach podlaskim, podkarpackim oraz lubuskim.

Kraków. Więcej bezrobotnych – koronawirus zmienił reguły gry

Pandemia sprawiła, że sytuacja na rynku pracy zaczęła wyglądać zdecydowanie mniej optymistycznie. We wrześniu urzędy pracy w Małopolsce zarejestrowały 10553 bezrobotnych. Zgodnie z danymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie jest to o niemal 44% więcej niż w sierpniu. Stopa bezrobocia w naszym województwie wynosi już 5,2%, co daje ponad 80 tysięcy osób pozbawionych pracy. W samym tylko Krakowie zarejestrowanych bezrobotnych jest ponad 14 tysięcy.

Młodzi najbardziej dotknięci przez kryzys na rynku pracy

W skali Polski pracuje dziś o ponad 150 tysięcy młodych (w wieku 15-24 lat) osób mniej niż rok temu. Ponad 30 procent nowych bezrobotnych ma poniżej 30 lat. Zgodnie z badaniami start na rynku pracy podczas kryzysu ekonomicznego wiązał się będzie z niższymi pensjami przez całe lata. Kryzys dotknął młodych na całym świecie. Wynika to z faktu zamykania w pierwszej kolejności branż, w których pracuje dużo młodych osób, czyli gastronomii, eventów, imprez masowych, kultury i turystyki.

Kraków: protest przeciwko kard. Dziwiszowi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki