Śladami Jana Pawła II. Papież kochał góry i Małopolskę. Zobacz wyjątkowe wspomnienie [ZDJĘCIA]

2020-05-13 17:01

W 2020 roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II - jedynego papieża Polaka. Z tej okazji przybliżamy bliskie mu miejsca, a tych w Małopolsce nie brakuje. Karol Wojtyła urodził się bowiem w Wadowicach, a południe kraju było jego ukochanym regionem, który odwiedzał nad wyraz często.

Jan Paweł II - troskliwy i kochający

Nikt tak jak On nie zjednywał sobie tłumów. Kochali go nie tylko katolicy, Jana Pawła II cenili także wyznawcy innych religii. Podczas licznych podróży apostolskich jego słów słuchały rzesze ludzi. W prostych słowach ewangelizował i próbował nawracać grzeszników, ale zasłynął też z tego, że podczas wystąpień pozwalał sobie na żarty, osobiste wspomnienia.

Krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku, w trzecim dniu konklawe, w ósmym głosowaniu. Biały dym unoszący się nad Watykanem sygnalizował, że kościół na nowego następcę św. Piotra.

Wieczorem Jan Paweł II wyszedł na balkon bazyliki świętego Piotra i wygłosił pierwsze przemówienie do wiwatujących tłumów. - Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej - powiedział nowy papież Polak.

Jan Paweł II. Jak to się zaczęło?

Karol Wojtyła, dla przyjaciół "Lolek". Wrażliwy, mądry, kochający ludzi. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, mieście położonym około 50 kilometrów na zachód od Krakowa. Jego ojciec - Karol senior - pracował jako urzędnik wojskowy, a matka zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Karol miał o 14 lat starszego brata i siostrę Olgę, która zmarła niedługo po urodzeniu.

Mama Karola Wojtyły zmarła, gdy miał dziewięć lat i od tego czasu wychowanie przejął ojciec. Mały Karol codziennie przed lekcjami chodził na mszę, na której służył jako ministrant. Po szkole grał z kolegami w piłkę nożną i w ping-ponga. Młody Wojtyła uczył się w Gimnazjum Męskim w Wadowicach, a potem rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zamieszkał razem z ojcem w suterenach domu przy ulicy Tynieckiej 10. W czasach wojny podjął walkę "słowem", a by uniknąć wywiezienia do Niemiec, zgłosił się na ochotnika do pracy kamieniołomie na Zakrzówku. Później przeniesiono go do zakładów chemicznych "Solvay".

Gdy w lutym 1941 roku nagle zmarł jego ojciec, Karol Wojtyła postanowił poświęcić swoje życie kapłaństwu. Studiował filozofię i teologię aż do sierpnia 1944 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku. 28 września 1958 w Katedrze Wawelskiej otrzymał sakrę biskupią. Tego dnia bp Karol Wojtyła całą swoją posługę i siebie zawierza Matce Bożej, czyniąc słowa "Totus Tuus" (Cały Twój) swoim zawołaniem biskupim, a potem także papieskim. 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II i Maryję, jako powierniczkę i opiekunkę jego kolejnej misji dla Kościoła.

Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Już jako papież, Jan Paweł II odbył osiem pielgrzymek do Polski. W czasie pierwszej z nich (2-10 czerwca 1979) odwiedził swoje rodzinne miasto - czyli Wadowice. Wtedy też padły pamiętne słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!". Cztery lata później odwiedził m.in. Warszawę, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław i Kraków. Kolejne pielgrzymki odbył w latach 1987, 1991, 1995, 1997, 199 (odwiedził aż 21 miejscowości i beatyfikował 108 Polaków - męczenników z okresu II wojny światowej). Ostatnią pielgrzymkę do Polski odbył pod hasłem "Bóg bogaty w miłosierdzie) w sierpniu 2002 roku. Poświęcił wtedy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i odwiedził Kalwarię Zebrzydowską.

Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. W pogrzebie papieża Polaka w sobotę 8 kwietnia uczestniczyło ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele różnych religii światowych, w tym duchowni islamscy i żydowscy. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 mln ludzi, w tym 1,5 mln Polaków

Ojciec Święty został pochowany w podziemiach Bazyliki, w prostym grobowcu przykrytym marmurową płytą.

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

Zamiast hucznych obchodów, będą skromne uroczystości. Początkowo planowane święto 100 urodzin Jana Pawła II pokrzyżowała epidemia koronawirusa w Polsce i na świecie. Nieoficjalne informacje mówiły nawet o wizycie papieża Franciszka w Wadowicach.

17 maja o godzinie 10:30 rozpoczną się uroczystości rocznicowe w Wadowicach - będą skupiały się przy Kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła oraz przy domu rodzinnym Karola Wojtyły, dzisiaj Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II. Msza święta o 10:30 będzie transmitowana na antenie TVP 1. Przez cały dzień będą też liczne programy z Wadowic.

Z kolei w poniedziałek, 18 maja - w sam dzień rocznicy 100 urodzin św. Jana Pawła II, pragniemy zaprosić wszystkich do wspólnego dziękczynienia. Mszę św. dziękczynną w tym dniu na Białych Morzach w Sanktuarium poświęconym św. Janowi Pawłowi II, odprawi Arcybiskup Marek Jędraszewski. Msza Święta będzie transmitowana o 17:30 przez TVP 1.

Jak dobrze znasz życiorys św. Jana Pawła II?

Pytanie 1 z 10
Jak brzmiało drugie imię Karola Wojtyły?
Numizmat Jan Paweł II
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki