Stwarzający problemy klerycy z Krakowa przenoszeni do seminarium w USA? Kard. Dziwisz oskarżany o udział w procederze

2021-06-09 14:51
Kardynał Stanisław Dziwisz
Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Kardynał Stanisław Dziwisz

Kardynał Stanisław Dziwisz został oskarżony o udział w procederze przenoszenia kleryków stwarzających problemy (w tym natury obyczajowej) z Krakowa do seminarium w amerykańskiej miejscowości Orchard Lake w stanie Michigan. Rektor tego seminarium ks. Mirosław Król obecnie przebywa na urlopie ze względu na kierowane wobec niego zarzuty o molestowanie seksualne kleryków. Reportaż w tej sprawie przygotowali dziennikarze programu "Czarno na białym" TVN24. Emisję zaplanowano w środę (9 czerwca) o godz. 20.30.

Stwarzający problemy klerycy z Krakowa przenoszeni do seminarium w USA?

Kardynał Stanisław Dziwisz znowu znalazł się pod ciężarem oskarżeń. Tych razem chodzi o nadużycia seksualne w amerykańskim seminarium w miejscowości Orchard Lake (stan Michigan). Zgodnie z ustaleniami dziennikarzy programu "Czarno na białym" TVN24, kard. Dziwisz miał brać udział w procederze przenoszenia stwarzających problemy kleryków z Krakowa za ocean. W tym gronie mieli się znajdować również klerycy stwarzający problemy natury obyczajowej. Rektorem seminarium w Orchard Lake jest pochodzący ze wsi Stawisza (gm. Uście Gorlickie) ks. Mirosław Król. Na tym duchownym ciążą oskarżenia o molestowanie i dokonywanie napaści seksualnych na kleryków, dlatego obecnie przebywa on na urlopie. Ks. Mirosław Król zanim został wyświęcony na kapłana studiował w kilku seminariach, w tym w Orchard Lake. Został jednak przeniesiony do New Jersey, rzekomo w powodu bariery językowej. Kardynał Dziwisz miał dobrze znać księdza Króla, czego dowodem jest między innymi udział hierarchy w uroczystości odsłonięcia kaplicy i pomnika Jana Pawła II w Stawiszy. W uroczystości, która odbyła się w sierpniu ubiegłego roku brał również udział ks. Mirosław Król. Były metropolita krakowski zaprzecza jednak, by oskarżany o nadużycia seksualne kapłan był jego dobrym znajomym, również ks. Król prosił, by nie mieszać postaci kardynała z jego sprawą. Innego zdania są autorzy reportażu. Według nich kardynał Dziwisz współpracował z księdzem Królem przy przenoszeniu kleryków z Krakowa za ocean. Śledztwo dotyczące seminarium w Orchard Lake toczy się obecnie w biurze prokuratora generalnego stanu Michigan. 

PRZECZYTAJ: Zaćmienie Słońca. Kiedy oglądać w Krakowie? Jak długo będzie widoczne?

Reportaż w sprawie nadużyć seksualnych w seminarium w Orchard Lake przygotowali dziennikarze programu "Czarno na białym" TVN24. Jego emisję zaplanowano dzisiaj (9 czerwca) o godz. 20.30. Kardynał Stanisław Dziwisz już wcześniej był bohaterem tego programu. O jego roli w sprawie tuszowania nadużyć seksualnych w Kościele za czasów pontyfikatu Jana Pawła II opowiada reportaż pt. "Don Stanislao".

ZOBACZ: Kraków: Protestują przeciwko antysemityzmowi na straganach. Kiczowate figurki znikną z bazarów?

Kolejna rozprawa ws. zbrodni miłoszyckiej
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE