Tatry: Ewakuacja turystów z Mięguszowieckiego Szczytu! Nie byli przygotowani do wspinaczki

i

Autor: pixabay.com Tatry: Ewakuacja turystów z Mięguszowieckiego Szczytu! Nie byli przygotowani do wspinaczki

Kolejna akcja TOPR!

Tatry: Ewakuacja turystów z Mięguszowieckiego Szczytu! Nie byli przygotowani do wspinaczki

2022-10-10 20:08

Troje turystów utknęło w poniedziałek (10 października) w masywie Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego (2405 m n.p.m.). - Poszkodowani zostali ewakuowani z trudnego terenu przez ratowników TOPR na pokładzie śmigłowca. Okazało się, że turyści nie byli odpowiednio przygotowani do tak trudnej wyprawy wspinaczkowej – relacjonował PAP dyżurny ratownik TOPR.

Tatry: Ewakuacja turystów z Mięguszowieckiego Szczytu! Nie byli przygotowani do wspinaczki

Dwóch mężczyzn i kobieta nie doznali obrażeń, ale postanowili wezwać pomoc ratowników TOPR, ponieważ nie poradzili sobie ze wspinaczką. Nie mieli też kompletnego sprzętu do wspinaczki w zimowych warunkach. - Okazało się, że byli zupełnie nieprzygotowani do wspinaczki w takich warunkach i nie posiadali odpowiedniego ekwipunku. Wydawało im się, że są wspinaczami, ale nie za bardzo mieli pojęcie o sztuce asekuracji. Mieli niekompletny sprzęt i źle go używali. Ich działania były bardzo ryzykowne. Ratownicy, którzy dotarli na miejsce śmigłowcem stworzyli stanowiska asekuracyjne i ewakuowali ich bezpiecznie z tego miejsca – powiedział ratownik dyżurny TOPR Witold Cikowski.

Pracowity początek tygodnia dla ratowników TOPR

To nie były jedyne działania ratownicze TOPR w poniedziałek (10 października). Kolejny wypadek zderzył się przy zejściu do Doliny Jaworzynki, gdzie kobieta upadając doznała bolesnego zwichnięcia ramienia. Poszkodowana również śmigłowcem została przetransportowana do zakopiańskiego szpitala. Kolejne wezwanie do ratowników dotarło ze szlaku niebieskiego prowadzącego z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka. Tam turystka doznała urazu nogi i potrzebowała pomocy. Poszkodowana także przy pomocy śmigłowca została przetransportowana do szpitala w Zakopanem.

Kolejny zgłoszenie dotarło z Hali Gąsienicowej, gdzie w schronisku Murowaniec kobieta doznała zawału serca i potrzebowała pilnego transportu do oddziału ratunkowego. Kolejne zgłoszenie, również z Hali Gąsienicowej dotyczyło turystki, która doznała urazu nogi. Tym razem kobieta została przetransportowana samochodem terenowym do Zakopanego.

Od piątku do niedzieli tatrzańscy ratownicy udzielili pomocy 15 osobom. W tym czasie doszło do dwóch śmiertelnych wypadków - w rejonie Przełęczy Krzyżne i na Rysach.

Sonda
Też lubicie polskie góry?
Góry, śnieżyca i dwoje ludzi w pułapce. Magda Stachula zdradza, jakie zło czyha na zagubioną parę z jednego z opowiadań z "Zimno, zimniej, zbrodnia"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany