Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Ostre zarzuty za BUDĘ ŚMIERCI. Zginęła rodzina [ZDJĘCIA]

2020-10-21 8:44 Amadeusz Calik

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Trzech mężczyzn - dwóch właścicieli wypożyczalni nart w Bukowinie Tatrzańskiej, a także wykonawca konstrukcji, usłyszeli prokuratorskie zarzuty m.in. narażenia na utratę zdrowia lub życia wielu osób. W lutym zerwany z konstrukcji pod naporem wiatru dach zabił trzy osoby - 14-letnią Klarę oraz jej starszą siostrę i matkę. Przejmująca tragedia wstrząsnęła całą Polską.

Spis treści

  1. Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Prokuratura zaostrza zarzuty
  2. Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Podejrzani się tłumaczą
  3. Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Co tam się stało?

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Prokuratura zaostrza zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Krakowie przedstawiła w sprawie tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej zarzuty trzem osobom. Chodzi o dwóch właścicieli wypożyczalni nart - Tomasza Ż. i Łukasza M., a także wykonawcę konstrukcji Piotra W. Pierwotnie prokuratorski zarzut popełnienia samowoli budowlanej usłyszał tylko pierwszy z nich, który przyznał się wówczas do winy. Teraz zarzuty zostały jednak rozszerzone i zmienione.

Jak podała w poniedziałek prokuratura, wszyscy mężczyźni usłyszeli zarzuty "popełnienia przestępstw polegających na nieumyślnym sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób i mieniu wielkich rozmiarów, mającego postać zawalenia się budowli, którego skutkiem była śmierć trzech osób oraz odniesienie obrażeń (...) przez kolejnego pokrzywdzonego".

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Podejrzani się tłumaczą

Wszyscy trzej podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, a jeden z nich odmówił składania wyjaśnień. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze, m.in. w postaci poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. W przypadku uznania winy grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności.

Śledczy cały czas rozpatrują także wątek dotyczący budowy i użytkowania wypożyczalni sprzętu narciarskiego i działania Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Zakopanem. Sprawa do krakowskiej prokuratury, na mocy decyzji tutejszego prokuratora regionalnego, została przekazana z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Co tam się stało?

Przypomnijmy, że do koszmarnej tragedii doszło w poniedziałek, 10 lutego 2020 roku, w Bukowinie Tatrzańskiej. Silny podmuch wiatru zerwał dach z prowizorycznej wypożyczalni sprzętu narciarskiego na parkingu przy górnej stacji wyciągu narciarskiego Rusiń-Ski. Konstrukcja przefrunęła kilkadziesiąt metrów i przygniotła cztery osoby - matkę oraz jej dwie córki, a także 16-letniego chłopca, którzy przyjechali na ferie z Warszawy.

Śmierć na miejscu poniosła 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka Klara. Druga córka zmarłej kobiety, 21-latka w bardzo ciężkim stanie została przewieziona do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła wieczorem tego samego dnia. Kolejny poszkodowany to 16-latek, który z urazami głowy i stłuczeniem barku trafił do szpitala w Zakopanem. Chłopak jest spokrewniony z ofiarami wypadku.

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czytaj więcej:

Jabłkiem w koronawirusa. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 134