W Krakowie kolejki po zaświadczenia do głosowania w wyborach prezydenckich [AUDIO]

2020-07-06 10:48 Wojciech Sidorowicz
Wybory prezydenckie 2020
Autor: UM Olsztyn Dużo chętnych po zaświadczenie o prawie do głosowania. Kielecki ratusz wydłuża godziny pracy

Krakowianie tłumnie pobierają zaświadczenia o prawie do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Do tej pory wydano ich już prawie osiem tysięcy. To o kilka tysięcy więcej w porównaniu do wyborów parlamentarnych.

Mieszkańcy stolicy Małopolski zauważają, że świadomość w społeczeństwie rośnie i dlatego chcą głosować mimo letnich wyjazdów.

- Zależy mi na tym, kto będzie reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej. Dostałem zaświadczenie, z którym mogę zagłosować w dowolnej komisji. Dzięki temu oddam swój głos mimo urlopu. 
- Zawsze głosuję i nie wyobrażam sobie, żeby były wyjątki w tej kwestii. Przed pierwszą turą wyborów dopisałam się do spisu wyborców w Krakowie, ale okazało się, że w trakcie drugiej będę na weselu gdzie indziej. Dlatego przyszłam po zaświadczenie. Oddanie głosu w tym jednym dniu to w zasadzie tylko jedna rzecz, którą musimy zrobić, a ona wpłynie na naszą przyszłość - mówią mieszkańcy Krakowa.

Przed drugą turą dziennie zaświadczenia pobiera około tysiąc osób. "To dużo więcej niż na przykład przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi" - mówi Tomasz Kociołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

- Zaświadczenie możemy pobrać do 10 lipca, czyli najpóźniej na dwa dni przed wyborami prezydenckimi. Taki dokument pozwoli nam zagłosować w dowolnym miejscu w dniu głosowania. Żeby wziąć zaświadczenie potrzebny nam jest tylko dowód i wniosek, który wypełnia się na miejscu w urzędzie - mówi Kociołek.

Zaświadczenia uprawniające do głosowania wydawane są w trzech miejscach: na Osiedlu Zgody 2, ulicy Wielickiej 28a oraz przy Alei Powstania Warszawskiego 10.

Tłumy Krakowian po zaświadczenia do głosowania. Mówi Tomasz Kociołek, dyrektor WSA UM w Krakowie:
Wybory prezydenckie - jak głosować poza miejscem zamieszkania? Komunikat PKW

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.