Zalane wsie czekają na ratunek! Co premier Morawiecki obiecał poszkodowanym przez żywioł?

2021-07-20 13:00
Zalane wsie czekają na ratunek
Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Zalane wsie czekają na ratunek

Przed kilkoma dniami nocne nawałnice z gigantycznymi opadami spustoszyły Małopolskę. Wiele osób musiało zostać ewakuowanych ze swoich domów. Ludzie przeżyli, ale nie mają do czego wracać. Wczoraj zniszczone przez żywioł miejscowości odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że nie zostawi poszkodowanych w potrzebie. Czy wywiąże się z obietnicy?

Mieszkańcy zalanych wsi w Małopolsce liczą na pomoc od Morawieckiego!

Jedną z miejscowości najbardziej dotkniętych przez szalejące burze z ulewami jest Głogoczowa w powiecie myślenickim. – To była błyskawiczna powódź! W nocy rozpętała się burza. Ulewa była tak potężna, że bardzo szybko okoliczny potok wylał, a woda wdarła się na podwórko. Mamy zniszczone garaż i stodołę. Parter domu nadaje się do remontu – mówi zamartwiona pani Katarzyna z Głogoczowa. Potok Głogoczówka, jak relacjonują świadkowie, "zmienił się w zalewającą wszystko rzekę". Szacuje się, że spadło sto litrów wody na metr kwadratowy. Skala zniszczeń jest większa niż w podczas słynnej powodzi z 1997 roku.

Już w niedzielę wieczorem premier Mateusz Morawiecki ruszył na tereny zniszczone powodzią. Na własne oczy przekonał się, z jakim kataklizmem zderzyli się ludzie. – Widzieliśmy ogromne straty, których doznali mieszkańcy, także w pobliskich Krzyszkowicach i w całym powiecie myślenickim, duże straty związane z bardzo gwałtowną ulewą – powiedział szef rządu. Zapewnił poszkodowanych mieszkańców o pomocy, która już jest uruchomiana. Obiecał, że szkody będą szybko usuwane.

Pierwsze pieniądze dla tych, którzy ucierpieli, mają zostać wypłacone jeszcze w tym tygodniu.

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Sprawa Turowa dyskwalifikuje premiera Morawieckiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE