Lubelskie: Kwalifikacja wojskowa 2020. Kto i kiedy musi się zgłosić? [TERMINY, ADRESY]

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Kwalifikacja wojskowa 2020 w Łodzi. Kto i kiedy musi się zgłosić? [INFORMACJE, TERMINY, KOMISJE LEKARSKIE]

2020-01-16 14:33

Ważna informacja dla 19-latków. W Łodzi rusza kwalifikacja wojskowa 2020. Kto może „pójść w kamasze” i trafić do wojska? Sprawdź, gdzie i kiedy należy stawić się przed komisją lekarską!

Kwalifikacja wojskowa 2020 w Łodzi i województwie łódzkim rozpoczyna się w tym samym terminie, co w całym kraju i potrwa trzy miesiące - od 3 lutego do 30 kwietnia. W tym czasie przed poszczególne Wojskowe Komendy Uzupełnień będą trafiać kandydaci do służby w Wojsku Polskim.

Kwalifikacja wojskowa 2020 obejmie w całej Polsce ponad 200 tysięcy osób.

Kto ma obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej 2020?

Na kwalifikację wojskową stawić się muszą osoby, które w 2020 roku kończą 19 rok życia. Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe. W przypadku niestawienia się przed komisją bez usprawiedliwienia, grożą poważne konsekwencje.

Kwalifikacja wojskowa ma określić zdolności osoby do czynnej służby wojskowej i przygotowanie rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa dotyczy w tym roku mężczyzn urodzonych w roku 2001 (19-letnich) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto, obowiązkowi stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 1999-2000, którzy zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacji wojskowej 2020 podlegają również kobiety!

Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą również kobiety, te urodzone w latach 1996-2001 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w:

- publicznych i niepublicznych uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku: analityka medyczna, biotechnologia, ratownictwo medyczne, lekarskim, lekarsko – dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, weterynaria i psychologia;
- szkołach policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii, technik medyczny, laborant, diagnosta laboratoryjny;
- albo są studentkami lub absolwentkami tych szkól lub kierunków.

Zobacz: Najdłuższy budynek Europy znajduje się w Polsce! [WIDEO]

Komisje lekarskie w Łodzi

(wkrótce podamy szczegóły)

Kwalifikacja wojskowa 2020: Jakie dokumenty należy przedstawić?

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumenty dotyczące stanu zdrowia oraz dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna).

Co grozi za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej?

W stosunku do osób wezwanych, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny będzie zarządzane przymusowe doprowadzenie przez Policję, a także może być nakładana kara grzywny lub kara ograniczenia wolności.

Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są zobowiązane uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia. Natomiast, po jego upływie osoby takie zobowiązane są do zgłoszenia się do wojskowej komendy uzupełnień, właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego, zameldowania lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia 55. roku życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny do ukończenia 60. roku życia.