Angielska mutacja koronawirusa dotarła na Warmię i Mazury! Alarmujące dane

2021-02-23 14:57 PAP sch
Koronawirus
Autor: Pixabay Angielska mutacja koronawirusa dotarła do woj. warmińsko-mazurskiego.

Warmińsko-mazurski sanepid przebadał losowo wybrane 24 próbki osób zakażonych koronawirusem w kierunku wariantu wirusa. - Okazało się, że 70 proc. próbek to angielska odmiana koronawirusa - poinformował PAP warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko. Przebadane próbki pochodzą od mieszkańców powiatów olsztyńskiego i ostródzkiego oraz Elbląga. Zdaniem Dzisko angielska mutacja może przyczynić się do wzrostu liczby zakażeń na Warmii i Mazurach.

Jak powiedział Dzisko, "w 16 z tych próbek potwierdzono obecność brytyjskiej mutacji wirusa, jedna próbka jest niepewna, co daje 70 proc. obecności brytyjskiej odmiany koronawirusa w badanych próbkach" - Jest to bardzo smutna i wielce niepokojące - powiedział szef warmińsko-mazurskiego sanepidu.

Zdaniem Dzisko "ten wariant wirusa w jakiejś części, pewnie znacznej, odpowiada za ilość zakażeń w regionie, która od wielu dni jest bardzo wysoka". Szef warmińsko-mazurskiego sanepidu dodał, że 24 próbki przebadanie w kierunku wariantu koronawirusa to zbyt mało, by uogólniać wyniki badania na wszystkie próbki. - Zdecydowanie jest to niepokojąca przesłanka i będziemy mapować region, by badać kolejne próbki - zapowiedział Dzisko i dodał, że badania przeprowadzone w Olsztynie w kierunku wariantowania wersji koronawirusa potwierdziło europejskie laboratorium.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: FATALNA sytuacja w warmińsko-mazurskim. Coraz więcej powtórnych zakażeń

dr Maciej Hamankiewicz: Mówienie o falach epidemii jest niepotrzebne. Przed nami jeszcze wiele fal [Super Raport]