WOT

i

Autor: Materiały prasowe WOT Coraz więcej terytorialsów na Warmii i Mazurach.

Coraz więcej żołnierzy WOT na Warmii i Mazurach. Kogo szukają terytorialsi?

W miniony weekend szeregi WOT na Warmii i Mazurach zasiliło 70 nowych żołnierzy. W ramach szkolenia wyrównawczego terytorialsami zostali rezerwiści i byli żołnierze zawodowi, czyli osoby, które miały już do czynienia z wojskiem. Po zakończonym szkoleniu żołnierze trafią do batalionów w Braniewie, Morągu, Giżycku i Olsztynie. Terytorialsi wciąż jednak poszukują kandydatów. Najbardziej poszukiwani są kierowcy i ratownicy medyczni.

Od początku 2022 roku szeregi brygady zasiliło blisko 250 ochotników. Jak poinformowała w komunikacie por. Paulina Kacprzycka rzecznik 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, w sobotę (5 marca) na szkolenie wyrównawcze zgłosili się m.in. byli żołnierze zawodowi, kierowcy, mechanicy, dziennikarz i nauczyciele. Nie brakuje też miłośników sportu, sztuki walki, medycyny, historii, czy też lotnictwa. Kandydaci są w stanie pogodzić obowiązki zawodowe ze służbą w mundurze.

Szkolenie wyrównawcze w 45. batalionie lekkiej piechoty w Olsztynie zakończy się egzaminem, czyli tzw. pętla taktyczną. Podczas ośmiodniowego szkolenia rozłożonego na cztery weekendy, żołnierze przypomną sobie zagadnienia z taktyki, medycyny pola walki, strzelectwa i ich postaw oraz obsługi broni i zasad przetrwania. Po zakończonym szkoleniu żołnierze trafią do batalionów w Braniewie, Morągu, Giżycku i Olsztynie.

Trzy tysiące żołnierzy WOT na Warmii i Mazurach

Wojska obrony terytorialnej są otwarte na wszystkich kandydatów - także tych, którzy dotąd nie nosili munduru. - Najbardziej poszukiwani są przede wszystkim kierowcy, ratownicy medyczni, ale mile widziane będą również inne profesje, bo WOT cechują się tym, że mamy bardzo szeroką gamę do wyboru, każdy może znaleźć coś dla siebie - wyjaśnił cytowany w komunikacie kpr. Dominik Smosarski, rekruter 45blp w Olsztynie.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy około 3 tysiące żołnierzy, którzy pełnią służbę polegającą m.in. na pomocy uchodźcom z Ukrainy i ochronie granicy z Białorusią. Równocześnie doskonalą swoje umiejętności podnosząc poziom wyszkolenia, by być gotowym do realizacji zadań w każdym momencie. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 tysiące żołnierzy.

Sonda
Czy jesteś "za" obowiązkową służbą wojskową?
Generał Różański widzi tylko jeden sposób w jaki Rosjanie mogliby zdobyć Kijów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki