Farmaceuci, diagności i fizjoterapeuci będą szczepić na koronawirusa. UWM w Olsztynie rozpoczął szkolenia

Szczepienia
Autor: Beata Olejarka / Super Express

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął szkolenia farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów, którzy będą prowadzić szczepienia przeciw COVID-19. - Chętnych jest blisko 160 osób. Przeszkolono już 44 osoby - poinformowała prof . Jadwiga Snarska, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego.

- W pierwszym terminie przeszkoliliśmy 44 osoby, z których 22 otrzymały już certyfikaty Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego - powiedziała prof. Snarska. - Po części teoretycznej kandydaci do przeprowadzania szczepień, przystępują do części praktycznej i warsztatów. Składają się na nie podstawy udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz techniki wykonywania iniekcji domięśniowych.

Kolejne grupy chętnych będą się szkolić w następnych terminach, przez cały kwiecień. Jeśli zgłoszą się kolejne osoby, układany będzie harmonogram szkoleń na maj. Szkolenia są przeprowadzane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Zakładzie Dydaktyki i Centrum Symulacji Medycznych, a warsztaty i zajęcia praktyczne przeprowadzają pracownicy Nauk o Zdrowiu - Collegium Medicum UWM.

W trakcie pandemii do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować będą mogli, oprócz lekarzy posiadających już takie prawo, również m.in. dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne. Tak wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

Fizjoterapeuci, farmaceuci, diagności laboratoryjni będą mogli realizować szczepienia, jeśli uzyskają dokument (certyfikat), potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i zaliczonego szkolenia warsztatowego i praktycznego.

Szkolenie to obejmuje naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcie działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: W Dywitach pod Olsztynem powstanie pierwsze krematorium w warmińsko-mazurskim

Dlaczego diabetycy powinni się zaszczepić na COVID19?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE