Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach.

i

Autor: Port Lotniczy Olsztyn - Mazury w Szymanach Port Lotniczy Olsztyn - Mazury w Szymanach.

Co z ruchem lotniczym?

Lotnisko w Szymanach podsumowało rok. Niepokojące prognozy na przyszłość

2023-01-04 12:51

Kolejny trudny rok ma za sobą Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach. W 2022 r. lotnisko odprawiło 113,2 tys. pasażerów. To znacznie lepszy wynik niż w roku 2021, jednak lotnisko w Szymanach wciąż liczy na powrót do poziomu ruchu pasażerskiego sprzed pandemii. Niestety, prognozy są niepokojące. Szczegóły w dalszej części artykułu.

113 tysięcy pasażerów w Szymanach. Port liczy na odbudowę ruchu lotniczego

Rzecznik prasowy lotniska w Szymanach na Mazurach Dariusz Naworski poinformował, że w ubiegłym roku w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury odbyło się 2666 operacji lotniczych, w ramach których odprawiono 113,2 tys. pasażerów. Jak podaje Naworski, jest to wzrost o 140 proc. wzrost w stosunku do ruchu pasażerskiego w 2021 roku. – Pomimo dużego wzrostu liczby pasażerów w skali roku, ruch pasażerski udało się odbudować do poziomu blisko 75 proc. w stosunku do wyniku z 2019 roku, czyli ostatniego pełnego roku przed pandemią COVIDi najlepszego w historii warmińsko-mazurskiego portu pod względem liczby obsłużonych podróżnych – powiedział rzecznik lotniska i dodał, że prognozy branżowe przewidują, że pełna odbudowa ruchu lotniczego na europejskich lotniskach może być możliwa dopiero w 2025 roku.

Rok 2022 na lotnisku Olsztyn-Mazury był czasem intensywnego rozwoju sektora usług cargo – podał Naworski i dodał, że wykonano 31 operacji transportu towarów, w ramach których odprawiono łącznie ponad 70 ton ładunków. – Ważnym krokiem w rozwoju tego rodzaju działalności było nawiązanie współpracy z Welcome Airport Services - liderem branży agentów handlingowych w Polsce – dodał rzecznik lotniska w Szymanach.

Naworski zapowiedział, że w 2023 r. siatka połączeń Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury będzie obejmowała stałe, całoroczne kierunki oraz krajowe trasy sezonowe linii lotniczej Ryanair z/do Wrocławia i Krakowa, które wrócą do rozkładu lotów wiosną tego roku. Obecnie z Szyman można polecić do Londynu i Dortmundu.

Sonda
Czy leciałaś/eś kiedykolwiek samolotem?
Do Berlina tędy nie dojedziesz. Drogowy absurd w Szczecinie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki