Prąd

i

Autor: Pexels Zdj. ilustracyjne.

"Umowa jeszcze w przyszłym tygodniu"

Olsztyn zapłaci za prąd więcej niż w tym roku. Oferta wpłynęła do ratusza

2022-12-06 17:46

Olsztyn otrzymał we wtorek (6 grudnia) ofertę na zakup energii elektrycznej. Dotychczas miasto i związane z nią podmioty w grupie zakupowej nie miały takiej oferty po tym, jak odrzuciły propozycję blisko sześciokrotnie wyższą, niż w roku bieżącym. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiada, że umowa na zakup energii może zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu.

Od kogo Olsztyn kupi prąd? Wpłynęła oferta

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował PAP, że ofertę na sprzedaż prądu złożyła Olsztynowi i grupie zakupowej, na czele której stoi miasto, spółka Energa Obrót SA z Gdańska. Szacowana wartość kontraktu dla całej grupy zakupowej, na czele której stoi miasto, w zakresie dostawy energii do budynków oraz oświetlenia dróg to około 100 mln złotych brutto (dla 5-procentowej stawki VAT; przy stawce VAT 23 proc. będzie to odpowiednio więcej). - Spodziewam się, że jeszcze w tym tygodniu podpiszemy umowę na zakup energii - zapowiada prezydent Olsztyna. - Cena prądu będzie ustalana co miesiąc na podstawie uśrednionych stawek giełdowych. Do ceny energii sprzedawca doliczy swoją marżę określoną w umowie. Finalna cena netto nie będzie wyższa niż 785 zł/MWh, zgodnie z maksymalną ceną określoną w ustawie o zamrożeniu cen energii na rok 2023 - dodał Grzymowicz.

Olsztyn i blisko 400 innych podmiotów (m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Urząd Marszałkowski w Olsztynie i podległe mu jednostki, w tym szpitale) jesienią otrzymał propozycje zakupu energii, która była blisko sześć razy wyższa, niż obecnie. Dlatego miasto nie podpisało umowy i zdecydowało o kolejnym przetargu. W nim określono, że cena prądu ma być ustalana co miesiąc. - Cieszę się, że wpłynęła oferta, w przeciwnym razie od stycznia groziło miastu narzucenie wyższych cen - powiedział Grzymowicz i dodał, że ma nadzieję, że latem, gdy na rynku pojawi się więcej energii ze źródeł odnawialnych miasto będzie płaciło mniej, niż w miesiącach jesienno-zimowych. Wolumen zamówiony przez grupę zakupową to w przypadku oświetlenia 13 767 MWh.

Sonda
Czy obawiasz się coraz wyższych rachunków za prąd?
Marcin Kierwiński: "To że Ziobro nienawidzi się z Kaczyńskim, to jest dość oczywiste" [Raport Walczaka]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany