Olsztyński Budżet Obywatelski. Początek głosowania. Prawie 100 projektów do wyboru

2021-09-21 14:31
Olsztyński Budżet Obywatelski
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Trwa głosowanie Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Koniec głosowania 10 października.

Rozpoczęło się głosowanie w IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Głosować można do 10 października. Mieszkańcy mają do wyboru 21 przedsięwzięć miejskich i 75 osiedlowych, na które przeznaczono łącznie ponad 6,5 mln zł.

Spośród około 140 pomysłów zgłoszonych przez olsztynian do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, do głosowania dopuszczono ostatecznie 96 projektów. Zostały one pozytywnie zweryfikowane przez zespół opiniujący, m.in. pod względem kosztów, lokalizacji czy zgodności z dokumentami planistycznymi Olsztyna. Mieszkańcy mają do wyboru 21 przedsięwzięć miejskich i 75 osiedlowych. Najwięcej lokalnych projektów dotyczy osiedla Generałów (siedem) oraz Podgrodzia i Śródmieścia - po sześć. Wśród nich są zarówno tzw. projekty miękkie, np. zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne, jak i "twarde", czyli inwestycyjne. - Zachęcamy do głosowania internetowego poprzez stronę Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Inną możliwością jest tradycyjne głosowanie na kartach. Wskazujemy po trzy projekty miejskie oraz osiedlowe - powiedziała Aneta Szpaderska, dyrektor Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego. Projekty umieszczone przez głosujących na pierwszym miejscu dostaną trzy punkty, te z drugiego - po dwa, a z trzeciego - po jednym.

Głosowanie elektroniczne rozpoczęło się w poniedziałek (20 września) po północy, natomiast karty do głosowania można pobrać od godz. 9 ze strony glosujobo.olsztyn.eu i obo.olsztyn.eu. Koniec głosowania 10 października.

Magistrat zapowiedział, że w Olsztynie sukcesywnie będą pojawiać się urny, do których można wrzucać papierowe karty do głosowania. Będą zlokalizowane m.in. w budynku ratusza, CRS Ukiel, Aquasferze i filiach miejskich bibliotek.

25 października zostaną ogłoszone wyniki głosowania. Na realizację zwycięskich zadań zaplanowano w sumie 6 mln 550 tys. zł - 2 mln zł na miejskie i ponad 4,5 mln zł na osiedlowe. Kwoty przeznaczone na poszczególne osiedla zależą od liczby mieszkańców. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

W ubiegłorocznym głosowaniu nad Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim wzięło udział ponad 17 tys. osób, a zdecydowaną większość głosów oddano w sieci. We wszystkich ośmiu edycjach olsztynianie wybrali dotychczas do realizacji ponad 200 projektów.

Sedno Sprawy - Waldemar Kraska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE