Ratusz w Olsztynie

i

Autor: Pixabay 31 października Olsztyn obchodzić będzie 668. urodziny. Na zdj. olsztyński ratusz.

Niszczycielska wichura

Olsztyński zabytek czeka na remont. Uszkodziła go wichura

2022-07-21 10:17

Władze Olsztyna firmy, która zrealizuje prace przy uszkodzonej iglicy hełmu wieży Nowego Ratusza. Jako że to zabytkowy obiekt, niezbędne było przygotowanie wcześniej specjalnego programu prac. Zabytek uszkodziła lutowa wichura.

Przypomnijmy, że do zniszczenia elementów ratuszowej wieży - iglicy oraz kuli wraz z wiatrową chorągiewką - doszło pod koniec lutego 2022 r. w wyniku szalejącej nad Olsztynem wichury. Uszkodzone elementy niebezpiecznie zwisały ok. 60 metrów nad ziemią.

- Sam ich demontaż był niezwykle skomplikowany i wymagał specjalistycznej interwencji. Dopiero po zadaniu skutecznie wykonanym przez grupę pracowników wysokościowych, można było zarówno ocenić poziom zniszczeń, jak i poszerzyć historyczną wiedzę na temat zabytkowego ratusza, dzięki kapsule czasu znalezionej w kuli - wyjaśniają olsztyńscy urzędnicy i dodają, że prace, których wykonawca zostanie wyłoniony w toczącym się właśnie postępowaniu, zostały opisane w specjalnym opracowaniu. Poza szczegółowym opisem elementów składających się na zwieńczenie wieży, ich wykonania, możemy dowiedzieć się, co pierwotnie mogło przyczynić się do uszkodzenia iglicy.

CZYTAJ TEŻ: Sinice w Olsztynie. Kąpieliska nad jeziorem Ukiel zamknięte

W sierpniu poznamy wykonawcę. Naprawa potrwa 4 miesiące

- To przede wszystkim brak odizolowania stalowych elementów od miedzianych, co - w środowisku wilgotnym - miało wpływ na ich korodowanie. Poza tym miedziana kula została uszczelniona od spodu, co również miało wpływ na postępującą korozję mocowania. Dodatkowo element obrotowy chorągiewki wiatrowej, wykonany pierwotnie w formie łożyska kulkowego, okazał się nietrwały w długotrwałym użytkowaniu w warunkach zewnętrznych - czytamy w treści komunikatu Urzędu Miasta w Olsztynie. Wykonawcę renowacji poznamy 2 sierpnia. Prace potrwają 4 miesiące.

Zaplanowane prace mogą skorygować błędy popełnione w pierwotnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Ponadto po zaplanowanych robót konserwatorskich miedzianej kuli zostanie w niej umieszczona uzupełniona kapsuła czasu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rekrutacja na UWM w Olsztynie. Jakie kierunki studiów były najpopularniejsze?

Sonda
Jakie masz plany na lato 2022?
Wichura zdewastowała warszawskie cmentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany