Most na Artyleryjskiej w Olsztynie

i

Autor: Wikipedia Commons Zdj. ilustracyjne.

Inwestycje

Remont mostu kolejowego przy ul. Artyleryjskiej w Olsztynie. Czy wpłynie to na ruch pociągów?

2023-03-09 10:34

Rozpoczęła się renowacja zabytkowych mostów kolejowych przy ulicy Artyleryjskiej w Olsztynie. Trwa wymiana uszkodzonych cegieł. Jak informuje spółka PKP PLK, koszt renowacji to prawie 3,5 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na listopad 2023 r. Czy wpłynie to na ruch pociągów? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Mosty kolejowe przy ulicy Artyleryjskiej zajmują ważne miejsce w krajobrazie kulturowym i urbanistyce Olsztyna. Obiekty przejdą renowację. Jak poinformował PAP Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK, na mostach kolejowych w Olsztynie przewoźnik wymienia cegły ścian czołowych, które pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych ulegają kruszeniu. W ostatnim czasie na mostach rozwieszone były siatki, aby zabezpieczyć przechodniów i samochody przed spadającymi fragmentami łuszczących się cegieł. - Zakończenie prac planowane jest w listopadzie br. Wartość robót wynosi blisko 3,5 mln zł netto ze środków PLK S.A. Zakres został uzgodniony z konserwatorem zabytków i nie ma wpływu na ruch pociągów. Realizacja prac poprawi estetykę ponad 130-letniego obiektu - wyjaśniła spółka PKP PLK.

Mosty kolejowe przy ul. Artyleryjskiej w Olsztynie. Historia

Konstrukcje zostały wzniesione w związku z budową linii kolejowej na trasie z Torunia, która prowadziła m.in. przez Iławę, Ostródę, Olsztyn i Korsze. Pierwszy z nich, północny, powstał w 1871 r., w pobliżu obecnego Dworca Zachodniego, poprzedzając uruchomienie w następnym roku połączenia z wykorzystaniem mostu, na trasie Ostróda - Olsztyn w 1873 r. Prace zakończono w 1893 r. W czasie pierwszej wojny światowej, w sierpniu 1914 r., wojska rosyjskie planowały wysadzić mosty, ale nie uczyniono tego. Konstrukcje przetrwały także bez szwanku okres II wojny światowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy rozkład jazdy pociągów. Będą też nowe przystanki na Warmii i Mazurach

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?
Ewa Wiśniewska u Jaruzelskiej o byciu gwiazdą: DZISIAJ NIC NIE ZNACZY | Gwiazdozbiór Jaruzelskiej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany