Tragiczny wypadek

Tragiczna śmierć młodego rodzeństwa. Weronika i Sebastian nie mieli szans z rozpędzonym audi

2023-09-07 18:23

Zbigniew G., zawodowy kierowca, jechał w terenie zabudowanym ze średnią prędkością 174 km/h. Jego auto zderzyło się z innym samochodem, w którym jechało młode rodzeństwo. Weronika i Sebastian zginęli na miejscu. Po wypadku G. uciekł z miejsca zdarzenia. W czwartek (7 września) olsztyński sąd skazał Zbigniewa G. na 11 lat więzienia. Mężczyzna ma też dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Wyrok za śmiertelny wypadek. Młode rodzeństwo nie żyje. Oskarżonego nie było w sądzie

Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał na karę 11 lat pozbawienia wolności Zbigniewa G. Mężczyzna był oskarżony o spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginęło rodzeństwo w wieku 23 i 25 lat. Sąd orzekł wobec oskarżonego również dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zbigniew G. nie stawił się w sądzie.

Do tragedii doszło wieczorem 11 listopada 2021 r. w rejonie skrzyżowania ulic Bałtyckiej i Rybaki w Olsztynie. Olsztyński sąd przyjął, że Zbigniew G. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oskarżony co najmniej trzykrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość na tym odcinku drogi, w terenie zabudowanym, poruszając się ze średnią prędkością 174 km/h.

W ocenie sądu, oskarżony tym sposobem uniemożliwił kobiecie kierującej samochodem Audi A6 bezpieczne wykonanie prawidłowo rozpoczętego manewru zmiany kierunku jazdy, dokonanie przez nią oceny prędkości, z jaką z naprzeciwka poruszał się kierowany przez niego pojazd oraz ustąpienie mu pierwszeństwa przejazdu – mówi sędzia Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.Zbigniew G. spowodował wypadek drogowy i z bardzo dużą siłą uderzył w bok samochodu, którym jechali Weronika (kierowca) i Sebastian (pasażer). Zbigniew G. po spowodowaniu tego wypadku uciekł z miejsca zdarzenia. Rodzeństwo zginęło na miejscu. Weronika miała 23 lata. Sebastian - 25.

Kara dla Zbigniewa G. to nie tylko 11 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów. Od oskarżonego na rzecz oskarżycieli posiłkowych (brata i rodziców ofiar wypadku) zostały zasądzone nawiązki w kwocie po 10 tys. zł. Oskarżony został obciążony również kosztami sądowymi. W ocenie olsztyńskiego sądu nie ma żadnej racjonalnej przyczyny, która uzasadniałaby poruszanie się w terenie zabudowanym z tak dużą prędkością, co było bezpośrednią przyczyną wypadku.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny. Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał także postanowienie o zastosowaniu wobec Zbigniewa G. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 6 miesięcy od dnia zatrzymania. – Sąd podjął taką decyzję w celu zabezpieczenia prawidłowego dalszego toku postępowania. W ocenie sądu, obecnie uaktualniła się obawa, że oskarżony pozostając na wolności może w bezprawny sposób utrudniać postępowanie karne - poprzez ukrywanie się bądź ucieczkę – argumentował rzecznik olsztyńskiego sądu.

Pogrzeb Weroniki i Sebastiana. Ostatnia droga rodzeństwa.
Listen on Spreaker.