Warmińsko-mazurskie szpitale szukają specjalistów. To także problem dla pacjentów

2022-05-18 12:27
Lekarz
Autor: Pixabay Brakuje lekarzy w warmińsko-mazurskich szpitalach.

Warmińsko-mazurskie szpitala poszukują lekarzy specjalistów. Władze placówek zmuszone są zawieszać niektóre oddziały, a bez specjalistów nie da się ich wznowić. Problemy z lekarzami to także problemy pacjentów. Niektórzy z nich będą musieli leczyć się w szpitalach oddalonych wiele kilometrów od swojego powiatu, a nawet województwa.

Szpitale w woj. warmińsko-mazurskim od lat mają problemy z szukaniem specjalistów. Lekarze wolą wyjechać do większych miast w Polsce lub wyjechać z kraju. Atrakcyjne oferty oferują też firmy farmaceutyczne. Sytuacja szpitali w naszym regionie jest naprawdę trudna. - Spełniamy wszystkie minimalne normy, jeśli chodzi o lekarzy i pielęgniarki. Mamy jednak "czerwony alert" w przypadku, gdyby odeszło kilku lekarzy lub pielęgniarek - mówią władze szpitala w Szczytnie. Kogo poszukują? - Szukamy do lekarzy do oddziału ratunkowego, pielęgniarek, ale też personelu do laboratorium czy techników laboratoryjnych.

Jaka jest recepta na to, aby zatrzymać lub przyciągnąć do siebie lekarzy? - Jeżeli kogoś można przekonać pieniędzmi, daje się pieniądze. Jeśli kogoś uda się przekonać nowoczesnym sprzętem, można kupić nowy sprzęt.

Problemem staje się też tzw. "dziura pokoleniowa". - Są u nas 30-latkowie i 50-latkowie. Nie ma czegoś pieniędzy. Wyjeżdżają do większych miast lub poza Polskę. Młodzi lekarze kończą trudne studia i nie chcą pracować nocami czy w święta, wolą pracować w koncernach farmaceutycznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 4 scenariusze przebiegu wojny. Ten ekspert przewidział pierwszy manewr Putina. Teraz znowu zabrał głos

Sonda
Czy lekarze w Polsce są odpowiednio wynagradzani?
Sedno Sprawy - Radosław Fogiel
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE