Wiosna w grudniu?! Zaskakujące zjawisko na Mazurach! [ZDJĘCIA]

2020-12-04 7:59 sch

Końcówka roku to czas, w którym przyroda przygotowuje się do zimowego odpoczynku. Rośliny zamiast kwitnąć, obumierają i szykują się do wiosny. Są jednak wyjątki! Na Mazurach przez moment można było się poczuć jak wiosną. I to w grudniu! Wszystko przez tzw. geofity.

W zdecydowanej większości przypadków, przyroda przygotowuje się już do zimowego spoczynku. Mimo to w lasach wciąż można spotkać "niesforne" rośliny, które zimy się nie boją.

Na przełomie jesieni i zimy, części nadziemne roślin obumierają i pozostają po nich kłącza, korzenie i bulwy. To czas „zasypiania” roślin w oczekiwaniu na kolejną wiosnę, aby mogły rosnąć w przyszłym roku. W mazurskich lasach można jednak natknąć się na nietypowe zjawisko o tej porze roku, a mianowicie na geofity, czyli rośliny kwitnące jako pierwsze wczesną wiosną.

- Nasz podleśniczy Dominik ostatnio zauważył kwitnącego zawilca gajowego, a teraz wawrzynka wilczełyko. Widać rozwijające się pąki kwiatów bagna zwyczajnego, którego pora kwitnienia przypada na czerwiec. To niespotykane zjawisko o tej porze roku - mówi Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo i dodaje, że podczas leśnych spacerów można się poczuć jak wczesną wiosną, kiedy to zwykle wypatruje się pierwszych roślin.

Zakażony koronawirusem uciekł ze szpitala